Europa Wiadomości

W londyńskim metrze zakazano mówienia „Panie i Panowie” – aby nie urazić transseksualistów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Londyńskie metro zmieni tradycyjną zapowiedź komunikatów skierowanych do jego pasażerów. Z inicjatywą wyszli przedstawiciele Stonewall, organizacji zajmującej się walką o prawa osób ze środowiska LGBT. Na pomysł przystał burmistrz Londynu Sadiq Khan co wywołało spore kontrowersje po prawej stronie sceny politycznej.

Zamiast „ladies and gentlemen” użytkownicy popularnej „Tube” usłyszą „hello everyone” – „witajcie wszyscy”. Takie rozporządzenie otrzymali pracownicy londyńskiej kolei podziemnej. Transport of London, agencja urzędu miejskiego zajmująca się środkami komunikacji publicznej w stolicy tłumaczy swoją decyzję chęcią bliższego dotarcia do osób homo i transseksualnych.

Chcemy, aby każdy poczuł się, jak u siebie w naszych środkach komunikacji. Skontrolowaliśmy język, jakiego używamy w naszych komunikatach i wszędzie indziej i upewniliśmy się, że jest on w pełni inkluzywny i ma na uwadze wielką różnorodność Londynu – powiedział Mark Evers kierownik strategiczny spraw konsumenckich w Transport of London.

Pomysł nie podoba się środowiskom konserwatywnym. Twierdzą one, że takie postępowanie przyczynia się do upadku tradycji i zatracania przez społeczeństwa ich tożsamości. Zmiany natomiast gorąco przyjął burmistrz stolicy Zjednoczonego Królestwa Sadiq Khan.

TfL służy tętniącemu życiem, różnorodnemu i wielokulturowemu miastu i zapewnienie inkluzywnego transportu leży na jego sercu. Jestem świadom tego, że niektórzy pasażerowie mogą nie czuć się komfortowo poprzez sposób w jaki komunikaty na przystankach są wykonywane – powiedział Khan.

Transport of London także skomentowało sprawę. Poinformowało już swoich pracowników o nowych zaleceniach językowych i dodaje, że może też zdarzać się, że użyją oni dawnych zwrotów. Jeśli będzie się to zdarzać zbyt często wystosuje wobec nich reprymendę.

Swoje zdanie wygłosiła też Stonewall, pomysłodawczyni zmian.

Język jest niezwykle ważny dla lesbijek, gejów, bi i transseksualistów i sposób w jaki będzie on używany pomoże w tym, aby nikt nie poczuł się pominięty – oświadczyła organizacja.

Źródło: bbc.com/pikio.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!