Polska Wiadomości

W Łodzi środowiska żydowskie domagają się wstrzymania prac budowlanych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Gmina Żydowska w Łodzi skierowała pismo do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dotyczy ono objęcia ochroną konserwatorską fundamentów tzw. Wielkiej Synagogi, która znajduje się u zbiegu alei Kościuszki i ul. Zielonej. Domaga się wstrzymania prac. Wydała w opisywanej sprawie dwa oświadczenia. Pierwsze, z dnia 7 stycznia br., drugie – z 10 stycznia. Gmina wycofała się z tonu pierwotnego oświadczenia. „Wycofując się z tonu poprzedniego pisma wyrażamy ponownie nasze postulaty” – podkreślono w komunikacie.

Warto przypomnieć, ze Wielka synagoga przy al. Kościuszki (wtedy ul. Spacerowej) została zbudowana w latach 80. XIX wieku. W listopadzie 1939 roku została spalona przez Niemców i rozebrana w 1940 r. W 2001 roku gmina żydowska odzyskała ten teren i sprzedała go rodzinie Gałkiewiczów. W umowie zawarto zapis zobowiązujący inwestora do postawienia tablicy przypominającej historię miejsca.

Czytaj:
https://lodz.naszemiasto.pl/w-lodzi-powstanie-nowoczesny-biurowiec-w-miejscu-dawnej/ar/c3-2257172?fbclid

Aktualnie w tym miejscu trwają prace związane z budowa podziemnej stacji kolejowej Łódź Śródmieście. W czasie prowadzenia prac dokopano się do pozostałości po tej nieistniejącej od II wojny światowej budowli. Gmina domaga się wstrzymania prac budowlanych w tym rejonie. Wydała w opisywanej sprawie dwa oświadczenia. Pierwsze, z dnia 7 stycznia br., drugie – z 10 stycznia. W drugim oświadczeniu wycofała się z pierwotnego tonu.

„Zwracamy się do Państwa o objęcie szczególnym nadzorem archeologicznym opisanego miejsca oraz natychmiastowe zatrzymanie jakichkolwiek robót budowlanych. Domagamy się również, powiadomienia organów ścigania oraz wezwanie inwestora do złożenia wyjaśnień w przedmiocie naruszenia prawa” – napisano w oświadczenia z 7 stycznia br. Post zawierający pierwotne oświadczenie został usunięty z Facebooka, jednak zdjęcie pisma jest nadal dostępne na Forum Żydów Polskich.

„Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi oraz jej społeczność jest głęboko zbulwersowana brakiem jakichkolwiek informacji od inwestora oraz Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dotyczących odkrycia tak cennego zabytku jakim są fundamenty Wielkiej Synagogi”.

Gmina zaapelowała o „uznanie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi jako najbardziej zainteresowanej strony w prowadzonym postępowaniu”.

10 stycznia Gmina Wyznaniowa Żydowska opublikowała nowe oświadczenie. „List gminy był utrzymany w niewłaściwym tonie. Wynikało to z naszego emocjonalnego podejścia do tej sprawy” – podkreślono. „Wycofujemy się więc zdecydowanie z tonu tego listu” – dodano.

W oświadczeniu podkreślono, że za zniszczenie Wielkiej Synagogi odpowiada państwo niemieckie. „To ono jest moralnie i materialnie odpowiedzialne za swoje oczywiste barbarzyństwo. Logiczne i sprawiedliwe byłoby więc zwrócenie Łodzi tego obiektu przez państwo niemieckie” – napisano.

Gmina zwróciła się do władz miasta o zbadanie, czy istnieje jakakolwiek możliwość zachowania fundamentów synagogi oraz o „podmiotowe traktowanie”.

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!