Wiadomości

W Libii przebywa już 1000 tureckich żołnierzy i 2400 syryjskich protureckich bojowników

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przewodniczący Libijskiej Wysokiej Rady Stanu Chalid al-Miszri w rozmowie z New York Times poinformował, że w Libii przebywa obecnie około 1000 żołnierzy tureckich. Dodał nadto, że wśród nich są arabskojęzyczni Turkmeni, którzy mieszkają przy granicy z Syrią i przybyli do Libii w charakterze tłumaczy.

Z kolei Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka (SOHR), które monitoruje przerzut syryjskich bojowników do Libii, twierdzi, że prawie 2400 bojowników zostało już wysłanych do Trypolisu, a niemal 1700 innych przybyło do Turcji na szkolenie. Rekrutacja prowadzona jest w kantonie Afrin, obszarach zajętych przez Turcję w ramach operacji „Tarcza Eufratu” i regionach w północno-wschodniej Syrii.

Centra i ośrodki rekrutacyjne wciąż rejestrują nowe nazwiska ludzi, którzy chcą dołączyć do walki w Trypolisie, wraz z pojawieniem się nowych partii „najemników” na terytorium Libii. Są to w głównej mierze bojownicy takich ugrupowań jak: Al-Mu’tasim Division, Sultan Murad, Suqur Al-Szamal Brigade, Al-Hamzat, Al-Szam Corps, Suliman Szah i Samarkand Brigade.

SOHR dodaje, że Turcja chce wysłać do Libii 6000 syryjskich ochotników, przy czym pojawiły się doniesienia, że zamierza ona obniżyć obiecane uprzednio wynagrodzenia i wprowadzić szczegółowe warunki przyjmowania nowych rekrutów, gdy tylko wymagana liczba ochotników zostanie osiągnięta.

Według SOHR, w walkach w Libii śmierć poniosło już 24 syryjskich bojowników. Ich ciała zostały przetransportowane do Syrii.

Czytaj też:

Turcja wysłała do Libii systemy przeciwlotnicze Hawk i Korkut?

Tymczasem Libijska Armia Narodowa, walcząca ze wspieranym przez Turcję Rządem Porozumienia Narodowego, podała właśnie, że w jej szeregach służy 174 tys. żołnierzy:

/syriahr.com, The Libya Observer/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!