Świat Wiadomości

W Kurdystanie przeprowadzono atak na tureckich dyplomatów. Nie żyją trzy osoby

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal tvp.info co najmniej trzech tureckich dyplomatów zginęło podczas strzelaniny w mieście Irbil w irackim Kurdystanie – poinformowały o tym miejscowe władze. Wśród ofiar jest m.in. zastępca tureckiego konsula w Irbilu.

Tureckie MSZ potwierdziło dotychczas śmierć jednego pracownika konsulatu – podała Agencja Reutera.

Nieznany sprawca otworzył ogień w restauracji, w której jedli tureccy dyplomaci. Jeden ze świadków powiedział, że napastnik wszedł do restauracji i zaczął strzelać. Następnie uciekł czekającym na zewnątrz samochodem.

Kurdyjskie siły bezpieczeństwa odcięły obszar wokół miejsca ataku i zajmują się poszukiwaniem napastników.

Restauracja znajduje się w chrześcijańskiej dzielnicy miasta Ainkawa.

W ubiegłym tygodniu Masrur Barzani – syn byłego przywódcy irackich Kurdów Masuda Barzaniego – został zaprzysiężony na premiera irackiego Kurdystanu. Objął stanowisko po wybraniu jego kuzyna Neczirwana na prezydenta Kurdystanu.

W konflikcie kurdyjsko-tureckim zginęło już ponad 40 tys. osób. Działająca – według władz w Ankarze – również na terytorium Iraku Partia Pracujących Kurdystanu uznawana jest przez Turcję, a także Stany Zjednoczone i Unię Europejską za organizację terrorystyczną. Od lat 80. prowadzi zbrojną walkę o kurdyjską autonomię w Turcji.

Jak myślicie? Kto stoi za tym atakiem?

Źródło: tvp.info

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!