Wiadomości

W którym państwie UE piją najwięcej alkoholu i jak w tym rankingu wypadają Polacy?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wśród państw UE najwyższy odsetek dorosłych spożywających alkohol codziennie odnotowano w 2019 roku w Portugalii – 20,7 proc. – wynika z danych opublikowanych w piątek przez Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat). W Polsce takich osób było 1,6 proc.

Kolejne po Portugalii kraje w tej kategorii to Hiszpania i Włochy, gdzie codziennie po alkohol sięga odpowiednio 13 proc. i 12,1 proc. dorosłych. Najniższy wskaźnik takich zachowań odnotowano z kolei na Litwie i Łotwie – 1 proc.

W Holandii prawie połowa populacji (47 proc.) spożywa alkohol co tydzień, tuż za nią uplasował się Luksemburg (43,1 proc.) i Belgia (40,8 proc.). W Polsce – 16,8 procent. Odsetek ankietowanych, którzy deklarują konsumpcję napojów alkoholowych co miesiąc był najwyższy na Litwie – 31,3 proc., Łotwie – 31,1 proc. i Cyprze – 30,4 proc. W Polsce – 30,2 proc.

Wśród państw członkowskich UE, Chorwacja odnotowała najwyższy odsetek ludności (38,3 proc.), która nie pije w ogóle lub nie piła w ciągu ostatnich 12 miesięcy. W Polsce – 25,9 proc.

We wszystkich państwach członkowskich UE mężczyźni spożywają alkohol częściej niż kobiety. Jeśli chodzi o codzienną konsumpcję, największe różnice między płciami stwierdzono w Portugalii (33,4 proc. do 9,7 proc.) i Hiszpanii (20,2 proc. w porównaniu z 6,1 proc.). Z kolei w kategorii tygodniowego spożycia – w Rumunii (32,2 proc. do 6,6 proc.) i na Słowacji (30,6 proc. do 8,8 proc.).

Sporadyczne intensywne picie alkoholu, które definiuje się jako przyjęcie ekwiwalentu 60 gramów czystego etanolu przy jednej okazji (około 200 g wódki), jest w UE najbardziej charakterystyczne dla Duńczyków. 38 proc. dorosłych przyznało się tam do intensywnego spożywania przynajmniej raz w miesiącu. Najrzadziej taki sposób konsumpcji występuje na Cyprze i we Włoszech – 4 proc.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!