Wiadomości

W Krakowie gwałtownie rośnie liczba mieszkań kupowanych przez Ukraińców

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ukraińcy coraz chętniej nabywają mieszkania w Krakowie. Ukraińska agentka nieruchomości Anna Pysanchyn zwraca też uwagę, że ukraiński klient przeważnie płaci gotówką, jest osobą młodą i kupuje niewielkiej powierzchni lokal. W 2016 roku Ukraińcy kupili w Polsce najwięcej mieszkań, wyprzedzając Niemców i Brytyjczyków.

Jak wynika z danych MSWiA w ostatnim roku w Krakowie nieruchomości kupiło prawie 393 podmioty z Ukrainy (w tym 250 lokali mieszkalnych, 137 lokali użytkowych i 6 nieruchomości gruntowych).

Dla porównania w 2015 r. w Krakowie nieruchomości nabyło łącznie 126 podmiotów ukraińskich w 2014 – 97, a w 2010 – tylko 18.

W ciągu ostatnich dwóch lat zaobserwowałam wzrost zainteresowania zakupem lokali mieszkalnych i użytkowych. Są to przeważnie nieruchomości o niewielkiej powierzchni, od 40 do 70 m kw 

– powiedziała Anna Pysanchyn z międzynarodowego biura nieruchomości Remax Prestige.

Osoby z Ukrainy chętnie korzystają z pomocy agentów.

– Mając do wyboru agenta Polaka i agenta Ukraińca, zdecydowanie chętniej wybierają swojego rodaka, co wynika przede wszystkim ze względów językowych – mówiła agentka

Ukraińscy nabywcy nieruchomości w Polsce to najczęściej osoby młode.

Kraków przyciąga szczególnie wschodnich sąsiadów jako miasto akademickie oraz jako siedziba licznych firm outsourcingowych.

– Z powodu konfliktu na wschodzie Ukrainy spora cześć przedsiębiorców przeniosła się zagranicę lub na zachód Ukrainy. Polska w tej chwili stanowił najlepszą z możliwych opcji, ponieważ Polacy mają podobną mentalność, język, więc łatwiej jest się tu asymilować i rozwijać biznes – wskazała agentka.

W 2016 r. Ukraińcy kupili w Polsce najwięcej mieszkań, wyprzedzając Niemców i Brytyjczyków. Krakowski rynek nieruchomości, zaraz po warszawskim, cieszy się największą popularnością wśród cudzoziemców. W 2016 r. obcokrajowcy nabyli w Warszawie 1963 lokale, a w Krakowie 1016.

/niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!