Polska Wiadomości

W Konfederacji ogłoszono nazwiska kandydatów, którzy wezmą udział w jej prawyborach prezydenckich

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
 Jak zawiadamia portal kresy.pl Konfederacja Wolność i Niepodległość ogłosiła w poniedziałek nazwiska kandydatów, którzy wezmą udział w jej prawyborach prezydenckich. O nominację będzie ubiegać się dziewięć osób.

Jak podano na briefingu przed Pałacem Prezydenckim, w prawyborach wezmą udział Konrad Berkowicz, Krzysztof Bosak, Grzegorz Braun, Artur Dziambor, Janusz Korwin-Mikke, Paweł Skutecki, Krzysztof Tołwiński, Jacek Wilk i Magdalena Ziętek-Wielomska.

Konfederacja urządza prawybory na wzór amerykańskiego głosowania w systemie elektorskim. Jak pisał portal kresy.pl, konfederaci zamierzają przeprowadzić 16 zjazdów wojewódzkich, na których działacze i sympatycy partii z danego regionu będą mogli wybrać preferowanego kandydata. Jednak ich głosy nie będą miały bezpośredniego wpływu. To elektorzy, w określonej liczbie przyporządkowani poszczególnym województwom, dokonają wyboru partyjnego kandydata na prezydenta, zgodnie z dyspozycjami swoich zgromadzeń wojewódzkich. Zjazdy wojewódzkie mają odbyć się na przełomie grudnia i stycznia.

Prawo do głosowania w prawyborach będą mieli nie tylko działacze partyjni, ale także sympatycy – po zarejestrowaniu i wpłaceniu minimum 30 złotych na rzecz partii Konfederacja Wolność i Niepodległość.

Liczba elektorów z danego województwa zależy od liczby głosów oddanych na Konfederację w ostatnich wyborach do Sejmu. Na jednego elektora przypada 4 tys. oddanych wówczas głosów. W związku z tym najwięcej elektorów będzie miało woj. mazowieckie (44) a najmniej opolskie (6). Każdy z kandydatów otrzyma proporcjonalną do poparcia liczbę mandatów elektorskich, które będzie mógł obsadzić swoimi przedstawicielami.

Zjazd elektorów odbędzie się 18 stycznia 2020 roku w Warszawie. Kandydatem Konfederacji na prezydenta zostanie polityk, który uzyska ponad 50 proc. głosów elektorskich.

Nad prawyborami będzie czuwać Centralna Komisja Prawyborcza.

Kto waszym zdaniem ma największe szanse?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!