Wiadomości

W Katalonii odkryto obozowisko neandertalczyka sprzed 60 tys. lat

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W prowincji Barcelona zespół archeologów odkrył ślady obozowiska neandertalczyka sprzed 60 tys. lat. Naukowcy twierdzą, że miejsce to zamieszkiwała grupa myśliwych.

Jak podał w komunikacie prowadzący prace wykopaliskowe w gminie Capellades Kataloński Instytut Paleoekologii Ludzkiej i Ewolucji Społecznej (IPHES), odkrycie miało miejsce na terenie stanowiska archeologicznego Abric Romani.

Autorzy badań sprecyzowali, że z pozostawionych śladów wynika, że obozowisko zajmowali neandertalscy łowcy zwierząt.

W trakcie dotychczasowych prac badawczych archeolodzy zabezpieczyli już pozostałości kości jeleni, a także licznych narzędzi z kamienia. Potwierdzono też, że na obozowisku znajdowało się co najmniej 15 miejsc przeznaczonych do spania.

Kierująca zespołem Gema Chacon potwierdziła, że odnalezione na stanowisku narzędzia dowodzą wysokiej wiedzy neandertalczyka i umiejętności łupania kamienia.

Archeolodzy z katalońskiego ośrodka badawczego wyjaśnili, że w trakcie prowadzonych w sierpniu br. wykopalisk w Abric Romani pozostałości obozowiska neandertalczyka odkryto na głębokości 10 metrów.

W skład 20-osobowego zespołu archeologów pracujących na stanowisku Abric Romani poza naukowcami z IPHES weszli też badacze z Uniwersytetu Rovira i Virgili (URV) w katalońskiej Tarragonie.

Marcin Zatyka
Nauka w Polsce – PAP

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!