Wiadomości

W Holandii wybory do Parlamentu Europejskiego wygrała według sondaży partia Fransa Timmermansa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Według pierwszych powyborczych sondaży exit poll przeprowadzone w czwartek w Holandii wybory do Parlamentu Europejskiego wybrała Partia Pracy PVdA, której członkiem jest komisarz ds. praworządności Frans Timmermans.

Liberalno-konserwatywna partia premiera Marka Rutte znalazła się na drugim miejscu. To ogromny sukces Timmermansa, który przez cały czas kampanii, bardzo aktywnie zabiegał o głosy dla PvdA. Wraz ze zwycięstwem socjalistów w Holandii wzmocniła się pozycja Timmermansa na europejskiej scenie i jego szanse na stanowisko szefa KE. Wybór przewodniczącego KE zależy oczywiście od wielu innych czynników – zwłaszcza od tego, czy unijni przywódcy w ogóle wezmą pod uwagę kandydatów PE i od wyniku całej, europejskiej socjaldemokracji.

Z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos wynika, że Partia Pracy zdobyła 5 z 26 mandatów w PE przypadających Holandii, VVD – 4, Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA) – 4, FvD – 3, a antyislamska Partia na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa – 1.

Oficjalne wyniki holenderskich wyborów do PE zostaną podane dopiero w niedzielę, po zakończeniu wyborów we wszystkich państwach Unii Europejskiej.

/pch24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!