Felietony

W Hiszpanii rozbito sieć handlarzy niewolników

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zdaniem śledczych, siedmiu podejrzanych przemyciło do Europy przeszło 350 migrantów, których następnie odsprzedano gangom, które zmuszały ich do żebrania na ulicach.

Była to rozbudowana sieć parająca się niewolnictwem funkcjonująca na terenie Francji i Hiszpanii, która właśnie upadła. Ponad 350 nielegalnych imigrantów z Afryki Zachodniej zostało przemyconych głównie do Francji w ostatnich miesiącach przez siatkę, która została właśnie rozbita przez hiszpańską policję.

Była to szczególnie dobrze zorganizowana sieć, która odsprzedała imigrantów innym organizacjom przestępczym.

W sumie aresztowanych zostało siedem osób, głównie w regionie San Sebastián, w północnej Hiszpanii. Obiecywali oni francuskie eldorado biednym mieszkańcom Mali, Senegalu, Wybrzeża Kości Słoniowej lub Gwinei, a gdy ci połykali przynętę, klatka się zamykała.

Handlarze dostarczali im fałszywe dokumenty, organizowali przerzut do Hiszpanii małymi łódkami, ale kiedy w końcu docierali oni do Francji, tam byli odsprzedawani innym sieciom.

– Są ludzie we Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, którzy gotowi są kupić czterech, pięciu, siedmiu afrykańskich niewolników, po czym wysyłają ich pod drzwi kościołów czy supermarketów, by tam błagali o jałmużnę – mówi inspektor Jose Nieto Barroso.

– Naprawdę mówimy o niewolnictwie, niewolnictwie w XXI wieku – dodaje.

To jest biznes, w którym w grę wchodzą setki tysięcy euro. Zanim ci pasażerowie na gapę byli odsprzedawani, handlarze umieszczali ich na kilka dni w bezpłatnych ośrodkach zdrowia w Hiszpanii, aby mogli odzyskać siły i zdrowie.

Migranci byli następnie wpychani do mieszkania, skąd byli transportowani do Francji – autobusem, pociągiem lub przez taksówkarza, który z reguły był wspólnikiem handlarzy niewolników.

Hiszpańska policja pracowała nad tą sprawą przy wsparciu Europolu, który wysłał na miejsce jednostkę śledczą specjalizującą się w analizie dokumentów i walce z nielegalną imigracją.

/europe1.fr/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!