Wiadomości

W Hiszpanii odkryto ponad 20 skamieniałych jaj dinozaurów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Aragonii, na północnym wschodzie Hiszpanii, zespół paleontologów odnalazł ponad 20 skamieniałych jaj dinozaurów. Według naukowców, to jedno z największych skupisk jaj tych zwierząt odkrytych dotychczas na świecie. Znalezisko może mieć około 68 mln lat.

Jak poinformował wchodzący w skład ekipy badawczej Miguel Moreno Azanza, rozpoczęte w okolicach miasta Huesca w 2019 r. poszukiwania przyniosły zaskakujący finał w postaci okrytych jaj.

„Jesteśmy bardzo zaskoczeni, gdyż od praktycznie 14 lat prowadzimy rozmaite badania w Aragonii (…) i właśnie tam ma miejsce teraz takie odkrycie” – wyjaśnił paleontolog, który w ostatnich latach prowadził również prace badawcze w Portugalii.

Moreno Azanza wyjaśnił, że pierwsze poszukiwania w grocie w okolicach miasta Huesca ruszyły w grudniu. Dodał, że wówczas nic nie wskazywało na to, że miejsce to może być jednym z największych na świecie skupisk jaj dinozaurów.

Inny uczestnik badania, paleontolog Jose Manuel Gasca, opisał, że średnica znalezionych w jaskini jaj wynosi około 20 cm. Hiszpański naukowiec, który odkrył grotę w gminie Loarre, szacuje, że znalezisko może mieć około 68 mln lat.

Ze wstępnych ustaleń hiszpańskich naukowców wynika, że ponad 20 skamieniałych jaj, wśród których cztery mogą zawierać wewnątrz embriony dinozaurów, to pozostałości po tytanozaurach, grupie roślinożernych zwierząt, których długość ciała dochodziła do 20 m.

„Liczymy, że dzięki temu odkryciu uda nam się znaleźć odpowiedzi na kilka frapujących nas pytań dotyczących reprodukcji tych dinozaurów” – podsumował Moreno Azanza.

Marcin Zatyka
Nauka w Polsce – PAP

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!