Wiadomości

W Hiszpanii nielegalni imigranci wdarli się do portu i wszczęli zamieszki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ponad czterdziestu migrantów zostało zatrzymanych w poniedziałek rano w Ceucie, hiszpańskim terytorium w Afryce Północnej, po zamieszkach w lokalnym porcie. Nielegalni przybysze wdarli się do portu, by wejść na statki odpływające do Europy. Wszyscy zatrzymani to obywatele Maroka. Wśród nich są osoby niepełnoletnie – poinformowała hiszpańska policja.

Zatrzymani to członkowie ponad 60-osobowej grupy, która wdała się w bijatykę z funkcjonariuszami w porcie. Podjęli oni interwencję po zgłoszeniu od władz portu o dużej liczbie osób, które przedostały się na teren sąsiadujący z falochronem. Ze śledztwa wynika, że próbowały się tam ukryć, aby następnie nielegalnie wejść na statki odpływające do Europy.

Podczas próby wyprowadzenia migrantów poza teren portu policjanci zostali zaatakowani. Z danych służb wynika, że była to już trzecia taka interwencja funkcjonariuszy od 10 czerwca. Za każdym razem dochodziło do starć między migrantami a policją.

W trakcie porannych zamieszek migranci podpalili kilka kontenerów, a także obrzucili policjantów kamieniami i innymi przedmiotami. W akcji zatrzymania konieczne było użycie helikoptera oraz łodzi. Trwające ponad trzy godziny zamieszki w porcie w Ceucie zakończyły się przed godz. 6 rano. Po przewiezieniu na miejscowe komisariaty marokańscy migranci zostali przesłuchani oraz poddani identyfikacji.

Od kilku lat dwa hiszpańskie terytoria w Afryce Północnej, Ceuta i Melilla, są miejscem systematycznych wtargnięć dużych grup nielegalnych migrantów. Zazwyczaj przeskakują oni ogrodzenia graniczne na hiszpańsko-marokańskiej granicy, po czym zgłaszają się do ośrodka dla migrantów.

/Polskie Radio 24/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!