Wiadomości

W Golubiu Dobrzyniu odbyły się uroczystości 100. rocznicy powrotu Pomorza i Kujaw do Polski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Golubiu Dobrzyniu odbyły się główne wojewódzkie uroczystości 100. rocznicy powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski. Osią wydarzeń była rekonstrukcja wkroczenia Błękitnej Armii do Golubia – informuje Telewizja TRWAM.

Najpierw marsz dla niepodległej, patriotyczna manifestacja, przeszła ulicami Golubia Dobrzynia. Następnie symboliczne przekroczenie Drwęcy i otwarcie bram Pomorza dla wojsk Generała Józefa Hallera.

– Babcia moja urodziła się w 1908 roku i jak armia Hallera wkraczała do jej rodzinnej miejscowości, do Chełmży, to dziadek miał już uszytą biało-czerwoną flagę i cała rodzina przy drodze stała i witała armię Hallera – powiedziała w rozmowie z Telewizją TRWAM Alicja Siałkowska ze związku żołnierzy NSZ.

Centrale uroczystości odbyły się na rynku w Gołubiu.

– 17 stycznia 1920 roku przed południem od strony polskiego Dobrzynia do niemieckiego wówczas Golubia wkroczyli żołnierze Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera – przypomniał podczas uroczystości Mariusz Piątkowski, burmistrz Golubia-Dobrzynia.

W uroczystości udział wzięli także kombatanci, wśród nich Maria Kowalewska, ps. „Myszka”.

– Te uroczystości są dla mnie wielkim szczęściem, że warto było walczyć, żeby odzyskać niepodległość i żyć w wolnej Polsce – wskazała Maria Kowalewska.

Pokolenie, które walczyło o wolą Polskę, wzrastało na wartościach dziś tak często zapominanych.

– Moje pokolenie walczyło, by wartości: Bóg, honor, ojczyzna – były ikoną w życiu każdego prawego Polaka – podkreśliła uczestnik Powstania Warszawskiego.

Podobne uroczystości, jak te w Golubiu Dobrzyniu, odbywają się na terenie całego województwa kujawsko-pomorskiego.

Czytaj też:

100 lat temu jednostki Wojska Polskiego przystąpiły do przejmowania Pomorza Gdańskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!