Wiadomości

W gigantycznej aferze wiatrakowej Skarb Państwa mógł stracić 1,4 mld zł

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prokuratura i ABW sprawdzają umowy z 2013 roku zawarte przez konsorcjum państwowych spółek: PGE i Energę, dotyczące zakupu farm wiatrowych od zagranicznych koncernów. Straty wyrządzone transakcją, która była w rzeczywistości zakupem wirtualnych projektów, szacowane są na 1,4 miliarda złotych. Mimo to nikt do tej pory nie poniósł odpowiedzialności – informuje Wirtualna Polska

Rzecz działa się w 2013 roku. Na czele Polskiej Grupy Energetycznej stał zaufany człowiek Donalda Tuska – Krzysztof Kilian. PGE miał ambitny plan przejęcia gotowych farm i projektów farm wiatrowych od dwóch zagranicznych spółek: duńskiej Dong Energy oraz hiszpańskiej Iberdrola Renovables Energia.

28 czerwca 2013 roku konsorcjum PGE oraz Energa Hydro (spółka zależna od Energa S.A.) zawierają z Dong Energy umowę, dzięki której przejmują portfel farm wiatrowych w Polsce. Dokładniej dwie działające farmy w Karnicach i Jagniątkowie (zachodniopomorskie), a także pakiet dziewięciu projektów, które miały być zrealizowane w latach 2014 – 2018. Wartość transakcji to 710,7 mln zł. Z kolei 31 lipca 2013 roku podobną umowę zawarto z firmą Iberdrola. Tym razem przejęto trzy operujące farmy wiatrowe i kolejny pakiet dwóch projektów. Termin realizacji 2014 -2016. Wartość transakcji 392,4 mln zł. Zgodę na zakup wydaje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

– W efekcie spośród 11 projektów tylko 2 zostały zrealizowane. Pozostałe 9 projektów nie przekazano w ogóle do eksploatacji: dwa projekty zamrożono, trzy projekty uzależniono od wprowadzenia odpowiednich narzędzi prawnych, a realizację czterech w ogóle zaniechano – ujawnia nam nasze źródło z PGE. Zamiast zysków z inwestycji, szybko pojawiły się straty. Wszystkie przejęte farmy wiatrowe i projekty farm zostały objęte odpisami z tytułu utraty ich wartości. Łączna wartość odpisów w latach 2015-2016, a więc strat poniesionych przez Skarb Państwa wyniosła 530 794 tys. zł.

Te dwa zrealizowane projekty to Kisielice II i Karwice. Wartość ukończonych projektów wynosi 49,5 mln zł. Pozostałe 9 projektów (1 projekt od Iberdrola – Kisielice III i 8 projektów od Dong Energy – Karnice II, Rybice, Starza, Karnice III, Bielice, Bielice Ext. Wirówek, Bukowo, Olecko) nie zostały zrealizowane. Ich wartość wyniosła 256,2 mln zł.

W przypadku dwóch projektów (Karnice III i Bukowo) wstrzymano realizację do 31 grudnia 2018 r. W przypadku 4 projektów (Kisielice III, Bielice, Bielice Ext. Wirówek, Olecko) zaniechano realizacji. Uruchomienie 3 projektów (Karnice II, Rybice, Starza) było od początku bardzo ryzykowne.

Więcej:
https://wiadomosci.wp.pl/gigantyczna-afera-wiatrakowa-skarb-panstwa-mogl-stracic-14-miliarda-zlotych-6271914390914689a

.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!