Wiadomości

W Gibach odbędą się uroczyste obchody 73. Rocznicy Obławy Augustowskiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

15 lipca 2018 r. w Gibach odbędą się uroczyste obchody 73. Rocznicy Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r. – największej zbrodni na Polakach po II wojnie światowej.

Obchody rozpocznie o godz. 12:00 Msza Święta pod przewodnictwem JE ks. bp. Jerzego Mazura w kościele pw. św. Anny w Gibach. Następnie o godz. 13:30 zgromadzeni przemaszerują pod Pomnik Obławy Augustowskiej w Gibach aby oddać hołd pamięci ofiar.

Głównymi organizatorami tegorocznych obchodów są Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945, Gmina Giby, Parafia Rzymskokatolicka w Gibach, Instytut Pamięci Narodowej, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, Starostwo Powiatowe w Sejnach, Służba Więzienna Areszt Śledczy w Suwałach. Zostały one także objęte patronatem honorowym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Uroczystości towarzyszyć będzie prezentacja materiałów edukacyjnych oraz publikacji naukowych związanych z Obławą Augustowską na stoisku Oddziału IPN w Białymstoku.

Zapraszamy także do zapoznania się z artykułem pt. Obława Augustowska – zbrodnia bez przedawnienia autorstwa Jarosław Wasilewskiego – historyka Oddziałowego Biura Badań Historycznych w Białymstoku: https://pamiec.pl/pa/teksty/artykuly/20755,OBLAWA-AUGUSTOWSKA-ZBRODNIA-BEZ-PRZEDAWNIENIA.html

Polecamy również portal tematyczny IPN poświęcony Obławie Augustowskiej: http://oblawaaugustowska.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!