Wiadomości

W Egipcie ostrzelano autobus z chrześcijanami, siedmiu z nich nie żyje

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Siedmiu egipskich Koptów, podróżujących autobusem, zginęło w piątek w wyniku ostrzelania pojazdu przez grupę uzbrojonych mężczyzn. Grupa Koptów jechała do miejscowości Al-Minja, 250 km na południe od Kairu – poinformowała miejscowa archidiecezja.

Według agencji Reuters, która powołuje się na informacje archidiecezji muhafazy Al-Minja, oprócz siedmiu ofiar śmiertelnych 14 osób zostało rannych. Jak pisze AP, miejscowe służby podejrzewają, że za atakiem stoją bojownicy islamscy.

Ataki na członków Kościoła Koptyjskiego w Egipcie zdarzają się dosyć często. Ostatni miał miejsce na początku września, także w prowincji Al-Minja, gdy muzułmańscy mieszkańcy wioski Demszaw Haszem splądrowali domy swoich chrześcijańskich sąsiadów, protestując przeciwko wykorzystywaniu domowych pomieszczeń jako miejsc kultu. Ukradziono wówczas dużą ilość biżuterii i pieniędzy, zniszczono sprzęt gospodarstwa domowego i podpalono niektóre nieruchomości. Kilka osób zostało rannych.

W maju 2017 r., także w Al-Minji, uzbrojeni napastnicy zastrzelili 28 koptyjskich pielgrzymów, w tym dzieci, także podróżujących autokarem. Wówczas rząd egipski odpowiedział atakiem lotniczym na obozy dżihadystów w sąsiedniej Libii.

Mniejszość chrześcijańska w Egipcie stanowi 10 proc. z około 100 milionów mieszkańców tego głównie muzułmańskiego kraju. Koptowie twierdzą, że są dyskryminowani i regularnie padają ofiarą ataków ekstremistów, często w związku z obecnością kościoła w ich wiosce.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!