Wiadomości

W Egipcie odkryto 27 sarkofagów sprzed 2,5 tys. lat

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Archeolodzy odkryli w Egipcie 27 drewnianych sarkofagów pochodzących sprzed 2,5 tys. lat – ogłosiły władze. Trumny wydobyto na terenie starożytnej nekropolii w Sakkarze, na terenie której znajduje się również piramida Dżesera – najstarsza w Egipcie.

Dobrze zachowane sarkofagi są bogato zdobione brązowymi i niebieskimi malunkami oraz pokryte licznymi hieroglifami – poinformowano w komunikacie egipskiego ministerstwa ds. starożytności. Przedmioty wydobyto z dwóch szybów grobowych.

استمرارا لأعمال حفائر البعثة الأثرية المصرية برئاسة الدكتور مصطفي وزيري الامين العام للمجلس الاعلي للاثار بمنطقة آثار…

Opublikowany przez ‎Ministry of Tourism and Antiquities وزارة السياحة والآثار‎ Sobota, 19 września 2020

„Wstępne badania pokazują, że te trumny są całkowicie zamknięte i nie były otwierane od czasu gdy złożono je w ziemi” – podał resort w wydanym w niedzielę oświadczeniu.

Według cytowanych przez stację BBC ekspertów, jest to jedno z najważniejszych odkryć tego typu w ostatnim czasie.

Położona kilkadziesiąt kilometrów na południowy zachód od Kairu Sakkara jest rozległym cmentarzem, który funkcjonował przez ponad 3 tys. lat. Miejsce wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Na terenie Sakkary znajduje się też wybudowana ok 2,7 tys. lat p.n.e. piramida Dżesera – najstarsza w Egipcie i jedna z najstarszych na świecie – przypomina agencja AFP.

Ministerstwo dodało, że planowane są kolejne prace archeologiczne, które mogą zaowocować odkryciem następnych sarkofagów.

Od kilku lat władze Egiptu regularnie zapowiadają nowe odkrycia archeologiczne, w celu ożywienia turystyki – pisze agencja uzupełniając, że stanowiska archeologiczne są jedną z głównych przewag tego kraju w konkurowaniu z innymi destynacjami turystycznymi.

Jednak udział turystyki w dochodach kraju stopniowo się zmniejsza, najpierw na skutek niestabilności politycznej po rewolucji z 2011 r. która obaliła wieloletniego prezydenta Hosniego Mubaraka, obecnie ze względu na pandemię koronawirusa – ocenia AFP.

Zamknięte w połowie marca z powodu epidemii egipskie stanowiska archeologiczne zostały na nowo otwarte dla zwiedzających 1 września.

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!