Świat Wiadomości Wiara

W Egipcie legalizowane są kolejne chrześcijańskie kościoły

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal pch24.pl Egipt zalegalizował kolejne 82 budowle kościelne, które dotychczas nie miały oficjalnej zgody władz państwowych. Zadecydowała o tym specjalna komisja pod kierownictwem premiera Egiptu Mustafy Madbuliego, poinformowały egipskie media. Tym samym od rozpoczętej w 2017 roku kampanii zalegalizowano ogółem 1882 świątynie chrześcijańskie działające dotychczas bez oficjalnego zezwolenia władz.

Według egipsko-koptyjskiego portalu informacyjnego „Watani” Kościoły w Egipcie skierowały wnioski o legalizację dla ogółem 3730 świątyń. Warunkiem otrzymania takiego zezwolenia jest spełnienie przepisów ochrony cywilnej, stabilność budowli oraz opłata odpowiedniego podatku.

Podstawą ku temu jest ustawa z 2016 roku dotycząca budowy i remontu kościołów. W powiązaniu z art. 64 konstytucji Egiptu dotyczącym wolności religijnej oraz kultu ma ona ułatwić chrześcijanom trzech religii Abrahamowych otrzymywanie zezwoleń na budowę nowych świątyń.

Według szacunków, chrześcijanie stanowią od 10 do 14 procent z około 101 milionów mieszkańców Egiptu. Większość z nich należy do Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego, którego początki sięgają św. Marka Ewangelisty. Informacje o liczbie wiernych tego Kościoła Wschodu wahają się od ośmiu do dwunastu milionów.

To  niewątpliwie dobra informacja.

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!