Wiadomości

W dniach 1–2 października 2018 roku odbędą się uroczystości pogrzebowe adm. Józefa Unruga

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W dniach 1–2 października 2018 na Helu, Oksywiu i w Gdyni odbędą się oficjalne uroczystości pogrzebowe adm. Józefa Unruga, dowódcy Obrony Wybrzeża 1939 roku. Rozpoczęły się one pod koniec września br. we Francji w Montrésor, gdzie znajduje się (od 1973 r.) grób wiceadmirała, a następnie w porcie Brest, gdzie odbyło się uroczyste pożegnanie.

Uroczysty, państwowy pogrzeb dowódcy floty z lat 1925–1939 śp. admirała Józefa Unruga oraz sprowadzenie z Francji i złożenie jego doczesnych szczątków wraz ze szczątkami żony śp. Zofii Unrug w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu to symboliczne dopełnienie Jego woli, zgodnie z którą pragnął spocząć na ojczystej ziemi wraz ze swoimi towarzyszami broni. Po 45 latach od śmierci admirała polskie państwo spłaca dług, zaciągnięty w czasie wojny.

Uroczystości pogrzebowe na Helu rozpoczną się 1 października o godz. 10.00 Eucharystią w kościele pw. Bożego Ciała. Na godz. 11.00 zaplanowano uroczystości pogrzebowe przed pomnikiem Obrońców Helu. O godz. 13.00 nastąpi przejście okrętu Marynarki Wojennej z Helu do Gdyni z trumnami śp. wiceadmirała Józefa Unruga i Jego Małżonki Zofii na pokładzie.

Tego samego dnia uroczystości pogrzebowe adm. Unruga odbędą się również w Gdyni. O godz. 14.30 nastąpi przejście konduktu pogrzebowego z Portu Wojennego do kościoła garnizonowego w Gdynii-Oksywiu. Na godz. 15.30 zaplanowano wystawienie trumien śp. wiceadmirała Józefa Unruga i śp. Zofii Unrug w kościele garnizonowym Marynarki Wojennej. Kolejnym punktem uroczystości w Gdyni będzie Eucharystia oraz Żałobne Nieszpory w kościele garnizonowym Marynarki Wojennej.

2 października o godz. 10.00 sprawowana będzie uroczysta Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem Biskupa Polowego z udziałem rodziny, władz państwowych i wojskowych. Na godz. 11.15 zaplanowano przejście konduktu pogrzebowego z kościoła garnizonowego Marynarki Wojennej na Cmentarz Marynarki Wojennej, gdzie nastąpi pochówek śp. wiceadmirała Józefa Unruga. Przedstawiciele rodziny otrzymają akt pośmiertnego mianowania śp. Józefa Unruga na stopień admirała floty.

W uroczystości będzie uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda.

Uroczystości objął Honorowym Patronatem m.in. Instytut Pamięci Narodowej.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!