Wiadomości

W Dęblinie będą remontowane silniki śmigłowców Mi-17 oraz Mi-24

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wydział Techniki Lotniczej 3. Regionalnej Bazy Logistycznej poinformował o udzieleniu zamówienia na naprawy główne silników śmigłowcowych TW3-117. Zlecenie otrzymały Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 S.A., a dokładnie ich oddział w Dęblinie specjalizujący się w tego rodzaju pracach – czytamy na portalu Defence24.

Silniki typu TW3-117 służą do napędzania – nadal popularnych w Siłach Zbrojnych RP – śmigłowców Mi-17 oraz Mi-24W (i D ostatnich serii). Wybór zakładów należących do WZL-1, ogłoszony 14 kwietnia, nie dziwi, jako że podobnych prac dokonywały już one w przeszłości. Także i tym razem w wyniku przeprowadzonej analizy rynku ustalono, że jest to jedyny krajowy podmiot gospodarczy uprawniony do przeprowadzania takich prac. Postępowanie prowadzono w procedurze negocjacyjnej, bez uprzedniej publikacji ogłoszenia o zamówieniu. Zamówienie ma wartość 56,17 mln PLN plus VAT.

„Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 S.A. Oddział Dęblin są jedynym właścicielem (na zasadach praw wyłącznych) dokumentacji remontowej pt. „Warunki techniczne naprawy głównej (remontu) silnika typu: TW3-117 III serii W M, MT, WM” uzgodnionej przez Głównego Inżyniera WL z dnia 20 października 2016 r. oraz Certyfikatu DWLOP, na podstawie której decyzją Koordynatora zadania ww. sprzęt winien zostać naprawiony. Ponadto Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 S.A. Oddział Dęblin dysponuje możliwościami technicznymi, niezbędną wiedzą i zapleczem technicznym zapewniającym realizację ww. zamówienia oraz nie istnieje alternatywne/zastępcze rozwiązanie umożliwiające realizację przedmiotowego zamówienia” – uzasadnia swoją decyzję 3. Regionalna Baza Logistyczna w ogłoszeniu zamieszczonym w Dzienniku Urzędowym UE.

Remonty silników idą w parze z zamówieniem na remonty śmigłowców Mi-8, które mają zostać przeprowadzone w zakładach WZL-1 w Łodzi za cenę około 99,5 mln PLN netto. Obecnie trwają w tym zakresie negocjacje. To już kolejna umowa, świadcząca o planie utrzymania w służbie istniejących maszyn, a Mi-24 są także przewidywane do modernizacji.

/defence24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!