Wiadomości

W Czechach przeprowadzono zakrojoną na szeroką skalę operację wymierzoną w walczących na Donbasie po stronie separatystów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W nocy z wtorku na środę funkcjonariusze Narodowego Centrum Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej (NCOZ) przeprowadzili zakrojoną na szeroką skalę operację, w wyniku której zatrzymano co najmniej pięciu Czechów należących do grup paramilitarnych i podejrzanych o walkę na Donbasie po stronie separatystów.

Zatrzymani są podejrzani o wyjazdy lub organizowanie wyjazdów obywateli Czech na Ukrainę w celu wzięcia udziału w walkach po stronie prorosyjskich separatystów.

Według zeznań jednego z podejrzanych, zatrzymanymi kierowali funkcjonariusze GRU, którzy pracowali w rosyjskiej ambasadzie w Pradze i którzy zostali niedawno deportowani z Czech – pisze Aktuálně. „Możliwe, że mieli kontakt z niektórymi deportowanymi rosyjskimi dyplomatami, w rzeczywistości członkami GRU” – możemy z kolei przeczytać na łamach Respekt.

W zakrojonej na szeroką skalę operacji w całym kraju wzięły udział setki policjantów. Czeska policja podkreśliła, że ​​operacja nie miała związku z eksplozjami we Vrbeticach w 2014 roku i obiecała podać oficjalne informacje w ciągu dnia.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!