Świat Wiadomości

W Chinach powstaje najdłuższy na świecie tunel podwodny

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

jak podaje portal geekweek.pl Państwo Środka z każdym rokiem coraz szybciej rośnie na globalną potęgę w każdej dziedzinie. Niedawno powstał tam najdłuższy morski most, a teraz rozpoczęła się budowa najdłuższego podwodnego tunelu na Ziemi.

Inwestycja ma mieć długość aż 125 kilometrów i biec będzie pod Cieśniną Pohaj. Tunel bezpośrednio połączy szybko rozwijające się miasto Yantai, leżące na Półwyspie Szantung, z miastem Dalian, leżącym na Półwyspie Liaotung. Oprócz tego, stworzy też nową linię dla szybkiego transportu towarów z jednego krańca kraju na drugi.

Obecnie podróż z jednego miasta do drugiego trwa samochodem aż 13 godzin, tymczasem przeprawa promowa ok. 7 godzin. Tunel ma skrócić drogę do zaledwie ponad godziny. Rząd przeznaczy w sumie na całą inwestycję ok. 45 miliardów dolarów. Co ciekawe, nie jest to jeden z projektów realizowanych z tak dużym rozmachem w tym kraju.

Rząd chce wybudować najdłuższy na świecie podwodny tunel łączący Chiny z Tajwanem. Tunel kolejowy, o wstępnej nazwie Chunnel, miał docelowo co najmniej 135 kilometrów długości. Inwestycja warta 14 miliardów dolarów będzie składała się z trzech tuneli, a mianowicie dwóch tuneli głównych i jednego mniejszego leżącego pośrodku nich. Będzie on pełnił rolę przejścia ewakuacyjnego i serwisowego. Każdy z tuneli będzie o 10 metrów szerszy od tych znanych z Eurotunelu. Projekt zakłada też budowę sztucznych wysp. Na nich będą położone systemy wentylacyjne, zasilania oraz lądowiska dla helikopterów.

Podobną inwestycję rozważają również władze Emiratów Arabskich. Projekt zakłada budowę superszybkiej kolei, która będzie poruszała się w specjalnych tunelach znajdujących się w głębinach Zatoki Omańskiej i Morza Arabskiego. Władze chcą stworzyć szybkie połączenie pomiędzy dwiema kluczowymi stolicami biznesu Bliskiego Wschodu i Azji, a mianowicie Dubajem i indyjskim Bombajem. Tunel ma mieć 1800 kilometrów długości.

Co wy na to?

Źródło: geekweek.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!