Wiadomości

W Białymstoku radni z KO chcą ulicę im. mjr. Łupaszko zastąpić ulicą “100-lecia Praw Kobiet”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„W swoim życiorysie, oprócz czynów chwalebnych, ma także czarne karty związane z ofiarami wśród ludności cywilnej” – czytamy w uzasadnieniu do uchwały białostockich radnych w sprawie zmiany nazwy ulicy z cmjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka” na „100-lecia Praw Kobiet”, do której dotarł portal wPolityce.pl.

– Nadanie nazwy ulicy wywołało szereg protestów zarówno w postaci pism skierowanych do Przewodniczącego Rady Miasta Białystok oraz Rady Miasta Białystok. Spotkała się też z szeroko wyrażanymi głosami oburzenia w mediach publicznych oraz społecznościowych — piszą radni Forum Mniejszości Podlasia (organizacja wchodzi w skład Koalicji Obywatelskiej) – Ksenia Juchimowicz, Joanna Misiuk, Tomasz Kalinowski oraz Stefan Nikiciuk, a także radny niezależny Maciej Biernacki w uzasadnieniu do projektu uchwały.

– Co gorsze, na przedmiotowej ulicy doszło nawet do aktów wandalizmu zniesławiających postać mjr. Zygmunta Szendzielarza — dodają autorzy projektu.

– W swoim życiorysie, oprócz czynów chwalebnych, ma także czarne karty związane z ofiarami wśród ludności cywilnej — piszą radni Forum Mniejszości Podlasia o „Łupaszcze”.

– Właściwym więc jest odłożenie decyzji o nadaniu imienia ulicy mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka do czasu jednoznacznego określenia jego postaci przez historyków, tak aby patroni białostockich ulic byli postaciami, które łączą a nie dzielą — dodają.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!