Europa Gospodarka Wiadomości

W Belgii z obiegu wycofano monety o nominałach jeden i dwa centy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal bankier.pl Belgia wycofuje z obiegu monety o nominałach jednego i dwóch centów – tamtejszy rząd podjął tę decyzję już w zeszłym roku, teraz ustawa została przyjęta przez parlament.

Koniec “drobnych” w Belgii. Parlament przyjął właśnie ustawę wycofującą z obiegu monety o najniższych nominałach: jedno- i dwucentówki. Przepisy mają zacząć obowiązywać od grudnia bieżącego roku, wtedy też najmniejszym nominałem w kraju będzie pięć centów.

Z reformą monetarną wiąże się także uśrednienie cen produktów przez sprzedawców. Muszą oni zaokrąglić wszystkie ceny do pięciu centów: jeśli obecna kwota zakończona jest jednym lub dwoma centami – ma być ona zaniżona do zera, jeśli końcówka wynosi trzy lub cztery centy – zaokrąglić należy w górę do pięciu eurocentów.

Wyjątkiem będą mogły być transakcje wykonywane kartą lub przelewem – wtedy zaokrąglanie cen będzie można przeprowadzić, ale nie będzie to konieczne. Belgijski rząd zapewnia, że działania nie doprowadzą do wzrostu cen.

Podobne działania wykonały wcześniej m.in. Szwecja, Holandia czy Dania.

Jak widać wszystko zmierza do tego by w przyszłości wszelkie transakcje odbywały się bez użycia gotówki. Czy nie uważacie, że jest to stopniowe ograniczanie naszej wolności?

Źródło: bankier.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!