Świat Wiadomości

W Arabii Saudyjskiej skazano na śmierć pięc osób w związku z zamordowaniem dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy przeczytać na portalu kresy.pl sąd w Saudyjskiej skazał na kary śmierci pięciu mężczyzn w związku z zabójstwem dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego. Kolejnych trzech usłyszało wyroki 24 lat więzienia.

O wyrokach w poniedziałek poinformowała saudyjska prokuratura. Powołując się na saudyjskie prawo nie podano nazwisk osób skazanych. Jak podaje Guardian, w tej sprawie przed sądem stanęło 11 osób i wszystkie zostały uznane za winne.

Według The Independent kary uniknęło dwóch wysoko postawionych saudyjskich urzędników, którzy mieli być zamieszani w zabójstwo dziennikarza. Saudyjska prokuratura podała, że Saud al-Katani, doradca następcy tronu księcia Mohammeda został przesłuchany, lecz nie został nawet oskarżony. Zwolniono też byłego wiceszefa wywiadu Ahmeda Al-Asiriego ze względu na „niewystarczające dowody”.

Jak wynika z informacji podawanych przez saudyjską telewizję państwową, sąd uznał, że skazani nie działali z premedytacją. Nie podano żadnych innych szczegółów mocno utajnionego procesu, który toczył się od stycznia br.

Skazani mogą jeszcze odwołać się od wyroku.

Jak pisał portal kresy.pl dziennikarz Washington Post Dżamal Chaszukdżi został zabity i poćwiartowany w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Istambule, gdzie udał się w październiku 2018 roku sprawie urzędowej. Zabójstwo przeprowadziła grupa 15 agentów przysłanych z Rijadu. Do dzisiaj nie odnaleziono ciała dziennikarza. Początkowo saudyjskie władze twierdziły, że Chaszukdżi opuścił konsulat, później pod wpływem międzynarodowego nacisku przyznały, że Chaszukdżi zginął podczas kłótni i bójki „z wieloma osobami”, do której miało dojść w placówce. W ramach śledztwa w tej sprawie saudyjskie władze aresztowały 18 osób, obywateli Arabii Saudyjskiej. Media spekulowały, że rozkaz zabicia Chaszukdżiego, domniemanego krytyka saudyjskich władz, mógł wydać książę Mohammed.

Co wy na to?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!