Wiadomości

Visa i Mastercard wycofują się z Rosji. Rosjanie szukają alternatywy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Visa i Mastercard wycofują się z Rosji w proteście przeciwko inwazji tego kraju na Ukrainę. Rosja postanowiła zintensyfikować działania na rzecz stworzenia własnego systemu płatności. Z pomocą mogą jej przyjść Chiny.

“Od ponad tygodnia świat obserwuje wstrząsające i dramatyczne wydarzenia związane z rosyjską inwazją na Ukrainę” – poinformował Mastercard. “Uwzględniając bezprecedensowy charakter obecnego konfliktu i niepewne otoczenie ekonomiczne – podjęliśmy decyzję o zawieszeniu świadczenia usług w Rosji” – czytamy w oświadczeniu na stronie internetowej Mastercard. To globalna firma w dziedzinie płatności cyfrowych. Mastercard obsługuje transakcje w ponad 210 krajach.

Karty wydawane przez rosyjskie banki nie będą obsługiwane przez sieć Mastercard. Ponadto każda karta Mastercard wydana poza granicami Rosji nie będzie działać w rosyjskich punktach handlowych ani bankomatach. Podobną decyzję podjęła Visa, która ogłosiła, że “będzie współpracować z partnerami i klientami z Rosji, w celu wstrzymania w następnych dniach wszystkich transakcji na terenie kraju”.

Rosyjski Bank Centralny przekazał, że karty wydane przez rosyjskie banki, wciąż będą działać w Rosji do dnia ich wygaśnięcia. „Transakcje na nich są przetwarzane w kraju w Krajowym Systemie Kart Płatniczych i nie podlegają sankcjom. Środki klientów na rachunkach powiązanych z takimi kartami są w pełni zapisane i dostępne” – podano w komunikacie.

Według Banku Centralnego posiadacze kart Visa i Mastercard w Rosji będą mogli nadal dokonywać transakcji w bankomatach, płacić kartami i dokonywać przelewów z karty na kartę. Niedostępne będą natomiast transakcje międzynarodowe. Rosjanie nie skorzystają także z kart za granicą.

Od 2015 roku w Rosji tworzony jest własny system płatności, który miałby umożliwić funkcjonowanie rosyjskiej gospodarki bez współpracy z Visa i Mastercard. Jego nazwa to „Mir”, czyli po rosyjsku „pokój”.

Jak tłumaczy analityk Polityka InSight Piotr Sobolewski, do tej pory wydano już blisko 112 milionów takich kart. Oznacza to, że oznacza korzysta z nich 52 proc. Rosjan. System „Mir” zaakceptowała nie funkcjonuje w zdecydowanej większości krajów świata, w związku z czym Rosjanie dysponujący takimi kartami i tak musieli liczyć na współpracę z Visa i Mastercard.

Teraz Sberbank rozważa współpracę z chińskim systemem UnionPay, który miałby umożliwić korzystanie z kart Mir poza granicami Federacji Rosyjskiej.

Źródło: Interfax/ bizneswprost.pl/ mastercard.com/polsatnews.pl, dorzeczy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!