Wiadomości

Uzbekistan zdecydowanie odrzucił propozycję Kremla stworzenia „trójstronnej unii gazowej”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

7 grudnia minister energetyki Uzbekistanu ostro skrytykował rosyjską propozycję „trójstronnej unii gazowej” – poinformował Reuters. Stwierdził, że Taszkent „nigdy nie zgodzi się na warunki polityczne w zamian za gaz”.

W zeszłym miesiącu Rosja poinformowała, że ​​rozmawia o sojuszu gazowym z Kazachstanem i Uzbekistanem w celu wsparcia dostaw między tymi trzema krajami i innymi nabywcami, w tym Chinami. Uzbecki minister energetyki Żurabek Mirzamachmudow powiedział, że porozumienie w sprawie dostaw gazu z Rosji może zostać zawarte, ale “porozumienie nie oznacza unii”.

„Jeśli będziemy importować gaz z innego kraju, będziemy współpracować tylko na podstawie umowy handlowej kupna-sprzedaży. Nigdy nie zgodzimy się na warunki polityczne w zamian za gaz. Krótko mówiąc, zaoferowaną nam umowę gazową zawrzemy tylko wtedy, gdy się na nią zgodzimy, w przeciwnym razie nie” – powiedział.

28 listopada prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew podczas spotkania z premierem Rosji Michaiłem Miszustinem poinformował o inicjatywie utworzenia takiej unii między krajami. Powiedział, że inicjatywa wyszła od prezydenta Rosji Władimira Putina. Tokajew podkreślił następnie, że „są kwestie, które wymagają dodatkowej koordynacji, a nawet negocjacji”.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!