Wiadomości

Utytułowana szachistka pozwała “Netflixa”. Domaga się 5 milionów dolarów odszkowania

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Popularna platforma serialowa Netflix ma poważne kłopoty. Arcymistrzyni szachowa Nona Gaprindaszwili pozwała producenta serialu “Gambit królowej”.

“Gambit królowej” to jeden z hitowych seriali Netflixa. Oparty na powieści Waltera Tevisa miniserial to opowieść o młodej Beth Harmon, która pod koniec lat 50. ubiegłego wieku trafia do prowadzonego w stanie Kentucky sierocińca. Tam odkryty został jej wybitny talent do gry w szachy. To zupełnie zmienia jej dotychczasowe życie. Dziewczyna zaczyna odnosić kolejne sukcesy, w końcu staje w szranki z mistrzem z Rosji (w tej roli wystąpił polski aktor Marcin Dorociński).

I to właśnie finałowego odcinka, którego akcja toczy się w Moskwie, dotyczy pozew gruzińskiej szachistki Nony Gaprindaszwili. Gra ona w szachy od 13. roku życia. Zdobyła tytułu arcymistrza i arcymistrzyni. Do dziś, choć ma już 80 lat, bierze udział w rozgrywkach dla seniorów.

W ostatnim odcinku “Gambitu królowej” pokazano turniej w Moskwie. Spiker opisując Beth Harmon wskazuje, że „jej jedyną niezwykłą cechą jest płeć, ale nawet to nie jest aż tak wyjątkowe w Rosji”. Dodaje, że „jest jeszcze Nona Gaprindaszwili, ale ona nigdy nie mierzyła się z mężczyznami”.

Gruzinka Nona Gaprindaszwili w rok po premierze serialu złożyła w Los Angeles złożyła 25-stronicowy pozew przeciwko Netfliksowi. “Netflix bezczelnie i celowo skłamał na temat sukcesów Gaprindaszwili” – napisano w pozwie.

Szachistka domaga się pięciu milionów dolarów odszkodowania za „kłamstwo, które podważa jej osiągnięcia wobec wielomilionowej widowni”. Twierdzi, że inspirowała pokolenia szachistek, by walczyły o swoją pozycję i równe traktowanie w szachowym świecie zdominowanym przez mężczyzn. W pozwie padają słowa „seksizm” i „oczernianie”. Przypomniano, że szachistka zmierzyła się z dziesiątkami czołowych szachistów i pokonała 28 z nich. Arcymistrzyni podkreśla też, że fragment “Gambitu” wyrządził jej szkody nie tylko moralne, ale również zawodowe, gdyż wciąż uczestniczy w turniejach szachowych dla seniorów – opisuje serwis rp.pl.

/rp.pl, dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!