Wiadomości

Ustawiali przetargi, teraz posiedzą

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zatrzymanych 13 osób, tymczasowe aresztowania oraz blisko 50 zarzutów – to efekt pracy policjantów z Wydziału d/w z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. Mieszkańcy kilku województw podejrzani są o udział między innymi w tzw. zmowach przetargowych. Do tej sprawy śledczy zabezpieczyli ponad 160 000 złotych. Policjanci przewidują dalszy rozwój tej sprawy.

Policjanci z Wydziału d/w z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu nabrali podejrzeń co do prawidłowości przetargów prowadzonych na terenie województwa opolskiego i województw ościennych. Na podstawie zgromadzonych dowodów funkcjonariusze zatrzymali 13 osób mogących mieć związek z tym procederem. Wszyscy to mieszkańcy województw opolskiego, śląskiego i wielkopolskiego w wieku od 26 do 69 lat.

Zdaniem śledczych ich działanie miało polegać na wchodzeniu w porozumienie między sobą oraz innymi licytantami podczas przetargów komorniczych odbywających się w sądach rejonowych. Osoby te także miały utrudniać i udaremniać przetargi publiczne i tym samym działać na szkodę wielu osób, a także Skarbu Państwa. Policjanci podejrzewają również, że osoby te wymuszały na zainteresowanych przedmiotem licytacji, odstąpienie od niej, bądź nie podbijanie ceny wywoławczej – grożąc im.

Podczas przeszukań mieszkań funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 160 000 złotych, komputery, telefony komórkowe oraz obszerną dokumentację związaną z przetargami. Zebrane dowody pozwoliły na przedstawienie blisko 50 zarzutów, w tym m.in. wymuszeń rozbójniczych oraz działania w zorganizowanej grupie przestępczej polegającej na zmowach przetargowych. Na wniosek prokuratora oraz naczelnika Wydziału d/w z Korupcją KWP w Opolu – Sąd Rejonowy w Opolu tymczasowo aresztował na 3 miesiące dwóch z zatrzymanych. 11 osób otrzymało zakaz opuszczania kraju oraz dozór policyjny. Teraz zatrzymanym oprócz kar więzienia grożą również wysokie kary grzywny.

Osoby, które mogły zostać pokrzywdzone działalnością grupy proszone są o kontakt z policjantami prowadzącymi sprawę po numerem telefonu 77 422 22 79.

Śledczy prowadzący sprawę przewidują dalszy jej rozwój. Nie wykluczają też kolejnych zatrzymań. Działania nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Opolu.

/policja.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!