Świat Wiadomości

USA: W Karolinie Północnej mężczyzna został zwolniony z pracy ponieważ… był biały

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak podaje portal medianarodowe.com ława przysięgłych w Karolinie Północnej przyznała 10 mln dolarów mężczyźnie, który pozwał firmę Novant Health Inc.

W Stanach Zjednoczonych, przedstawiciele jednej z firm wyrzucili białego pracownika z pracy z powodu promocji różnorodności. David Duvall pochodzący z Michigan pozwał Novant Health, Inc. z siedzibą w Winston-Salem w 2019 r. Rok wcześniej stracił stanowisko wiceprezesa firmy ds. marketingu i komunikacji.

“Duvall argumentował w pozwie, że został zwolniony bez podania przyczyny „w ramach celowej kampanii promowania w firmie różnorodności w szeregach kierowniczych”. Jak przekonywał stało się to z powodu jego płci i rasy” – poinformowała NBC News.

Zwróciła uwagę, że Novant Health zaprzeczyła zarzutom. W aktach sądowych uzasadniała, że mężczyznę zwolniono za niedostateczną wydajność i delegowanie kluczowych obowiązków na podwładnych.

“Jesteśmy niezmiernie rozczarowani wyrokiem, ponieważ uważamy, że nie jest on poparty dowodami przedstawionymi w procesie, w tym naszym uzasadnieniem rozwiązania umowy z panem Duvallem. Wykorzystamy wszystkie opcje prawne, w tym apelację” – zapowiadał rzecznik firmy z Karoliny Północnej.

Duvalla zatrudniono w 2013 r. Powiedział, że zwolniono go na krótko przed piątą rocznicą pracy w firmie. Zastąpiły go dwie kobiety, czarnoskóra i biała. Uznał to za dyskryminację z naruszeniem ustawy o prawach obywatelskich.

Adwokat mężczyzny, Luke Largess, oświadczył w rozmowie z NBC News, że byłego pracownika zwolniono na kilka dni przed tym, kiedy miałby prawo do większej odprawy.

“Przesłaniem nie jest porzucenie różnorodności i integracji, ale robienie tego zgodnie z prawem” – twierdził prawnik.

Proces z udziałem federalnej ławy przysięgłych odbywał się w październiku. Werdykt został wydany we wtorek, powołuje się NBC na dokumentacją sądową. Jak precyzuje, ława przysięgłych oceniła, że rasa i płeć Duvalla były czynnikami motywującymi wypowiedzenie jemu pracy.

Autor: Jan Hernik

Źródło: medianarodwoe.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!