Świat Wiadomości

USA rozszerzyły sankcje na Iran. Chodzi o eksport metali

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował o rozszerzeniu listy metali objętych zakazem eksportu do Iranu o 22 pozycje. Chodzi o metale, które – jak wskazał – były stosowane w irańskich programach nuklearnych i rakietowych, a także w produkcji dla armii.

W opublikowanym oświadczeniu Pompeo podkreślił, że rozszerzenie listy materiałów objętych sankcjami, m. in. na grafit, sproszkowane aluminium oraz inne metale surowe i ich półprodukty pozwoli Waszyngtonowi ustalać i represjonować podmioty rozmyślnie eksportujące je do Iranu.

Proszek aluminiowy o wysokiej czystości jest kluczowym składnikiem rakietowych paliw stałych stosowanych podczas startu.

„Irańskie programy nuklearne, rakietowe i militarne stwarzają poważne zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa” – oświadczył sekretarz stanu dodając, że przemysł wytwórczy Iranu kontrolowany jest przez elitarny Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC).

Waszyngton już wcześniej stosował sankcje wobec irańskiego przemysłu metalurgicznego starając się zmniejszyć eksportowe dochody Teheranu.

W 2018 r. Prezydent Donald Trump jednostronnie wycofał Stany Zjednoczone z porozumienia nuklearnego z Teheranem, zawartego przez jego poprzednika Baracka Obamę i zaczął przywracać sankcje zniesione przez to porozumienie.

Źródło: tvp.info

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!