Wiadomości

USA: Gubernator ułaskawił 7 czarnoskórych mężczyzn skazanych za gwałt i straconych 70 lat temu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Gubernator Wirginii Ralph Northam pośmiertnie ułaskawił siedmiu czarnoskórych mężczyzn skazanych i straconych za zgwałcenie białej kobiety w 1951 roku. Jak podkreślił, jego decyzja ma związek z brakiem sprawiedliwego procesu w ich sprawie.

Decyzja gubernatora dotyczy tzw. “siódemki z Martinsville”, młodych, w większości nastoletnich Afroamerykanów powieszonych w 1951 roku.

– Choć te akty łaski nie dotyczą winy siódemki, służą jako uznanie ze strony stanu, że ci mężczyźni zostali skazani bez odpowiedniego procesu i otrzymali wyrok oparty na ich rasie, który nie był w podobnych przypadkach stosowany wobec białych oskarżonych – oświadczył Northam.

W komunikacie podkreślono, że w latach 1908-51, wszystkie kary śmierci za gwałty dotyczyły czarnoskórych skazanych, zaś w 1977 r. Sąd Najwyższy orzekł, że kara śmierci za gwałt łamie konstytucyjny zakaz stosowania “okrutnych lub wymyślnych” kar.

Northam, polityk Demokratów, ułaskawił podczas swojej kadencji 604 osoby – więcej niż dziewięciu jego poprzedników łącznie. W marcu tego roku Northam podpisał stanowe prawo, które zniosło karę śmierci. Wirginia stała się w ten sposób pierwszym stanem historycznego Południa, który zdecydował się na taki krok.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!