Świat Wiadomości

USA: Czarni kongresmeni chcą zburzenia pomników amerykańskich patriotów walczących po stronie Południa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal wolnosc24.pl kongresmeni z Afroamerykańskiej Grupy Parlamentarnej (tzw. Black Caucus) opowiedzieli się w środę za usunięciem z Sali Posągów w siedzibie Kongresu, pomników przywódców Południa w amerykańskiej wojnie domowej (1861-1865).

„Nigdy nie rozwiążemy problemów rasowych Ameryki, jeśli będziemy honorować zdrajców, którzy walczyli przeciw Stanom Zjednoczonym, aby nadal trzymać Afroamerykanów w kajdanach. Nawiasem mówiąc, chwała Bogu, że przegrali” – powiedział wywiadzie dla telewizji ABC przewodniczący Afroamerykańskiej Grupy Parlamentarnej Cedric Richmond, Demokrata ze stanu Luizjana.

Wezwanie czarnoskórych parlamentarzystów do usunięcia pomników przywódców Konfederacji z Sali Posągów na Kapitolu jest pokłosiem zamieszek w Charlottesville w stanie Wirginia, jakie podczas ostatniego weekendu sprowokowała demonstracja prawicy zorganizowana pod hasłem „Zjednoczyć Prawicę”.

Wydarzenia w Charlottesville skłoniły władze innych miast do usunięcia bądź podjęcia decyzji o rychłym zniknięciu pomników.

Przykładem takich poczynań może być usunięcie – pod osłoną nocy z wtorku na środę – ze skwerów i parków Baltimore, największego miasta stanu Maryland, kilku pomników konfederatów, w tym – pomnika gen. Roberta Lee, gen. Thomasa „Stonewalla” Jacksona oraz pomnika b. przewodniczącego Sądu Najwyższego Rogera B. Taney’a, który był w roku 1857 autorem uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego, gdy SN stosunkiem głosów 7 „za” do 2 „przeciw” uznał, że czarnoskórzy mieszkańcy USA nie mogą być obywatelami tego kraju.

Decyzja Catherine Pugh, czarnoskórej burmistrzyni Baltimore o usunięciu czterech pomników z Baltimore została wcześniej zaaprobowana przez radę miasta. „Pomyślałam, że wystarczy już widowisk i przemówień. Zrobiłam to, co słuszne. Sprawa załatwiona” – powiedziała w środę burmistrzyni broniąc swojej decyzji.

W tym tygodniu na tapecie był pomnik Roberta E. Lee. Zauważam, że teraz nadeszła kolej, by obalić „Stonewalla” Jacksona. Zastanawiam się czy w przyszłym tygodniu będzie kolej na George’a Waszyngtona, a w tydzień później na Thomasa Jeffersona? Powinniście się zastanowić, kiedy to skończy?” – zapytał sarkastycznie Trump, wskazując, że zarówno pierwszy prezydent USA, jak i autor Deklaracji Niepodległości Thomas Jefferson byli właścicielami niewolników.

Źródło: wolnosc24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!