Wiadomości

Urzędnik ONZ, który miał pomagać dzieciom, został skazany za pedofilię

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sąd nepalskiego dystryktu Kavrepalanchok skazał Petera Dalglisha, byłego szefa doradców technicznych programu ONZ ds. pracy dzieci, na dziewięć lat więzienia za seksualne wykorzystywanie nieletnich. Kanadyjczyka ujęto na gorącym uczynku w 2018 r.

62-letniego Dalglisha uznano za winnego pedofilii w procesie, który zakończył się 11 czerwca; teraz sąd orzekł karę. Maksymalny wymiar kary za pedofilię w Nepalu to 10 lat więzienia. Sędzia Arjun Prasad Adhikari skazał Dalglisha na dziewięć lat i po 500 tys. rupii (około 5 tys. dolarów) odszkodowania dla jego dwóch ofiar.

Po długim śledztwie, w kwietniu 2018 roku, Centralne Biuro Śledcze (CBI) nepalskiej policji aresztowało Dalglisha, który w wynajętym domu gwałcił dwóch chłopców w wieku 12 i 14 lat; chłopcy zeznawali w procesie. W posiadłości Kanadyjczyka znaleziono również dziecięcą pornografię.

Dalglish był szanowaną osobistością w środowisku organizacji pozarządowych. Zanim podjął pracę w Nepalu, był w Afganistanie szefem Programu Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich (UN-Habitat). Jest kawalerem Orderu Kanady i założycielem organizacji Street Kids International, która pomagała dzieciom ulicy. Napisał też kilka książek, m.in. „Odwaga dzieci. Moje życie pośród najbiedniejszych dzieci świata”.

Kanadyjczyk nie przyznaje się do winy. Jego adwokat zapowiedział odwołanie od wyroku.

Szef CBI, Pushkar Karki, w rozmowie z lokalnymi mediami powiedział, że w Nepalu coraz częściej dochodzi do aresztowań pedofilów, którzy pracują w organizacjach charytatywnych.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!