Wiadomości

Uroczysty pogrzeb polskich żołnierzy poległych w 1939 r. pod Lwowem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

 

W uroczystym pochówku wzięli udział m.in. minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Jarosław Szarek.

 

– Ten pochówek, tak późny, ale tak znaczący, jest dzisiaj dla nas wielkim przesłaniem o współpracy naszych narodów, o współpracy naszych państw, o zdolności wspólnego przeciwstawiania się każdemu najeźdźcy, każdemu wrogowi, który chciałby zniszczyć pokojowe życie Ukrainy, zniszczyć pokojowe życie Polski – mówił minister obrony narodowej.

 

– Nie wiedzieli, że 23 sierpnia w Moskwie podpisano wyrok śmierci na niepodległą Rzeczpospolitą – Pakt Ribbentrop-Mołotow, sojusz dwóch totalitaryzmów. Kilka dni później wielu z nich otrzymało karty powołania. Wkrótce szli na odsiecz Lwowa i u bram tego Lwowa polegli – podkreślił prezes IPN. – Wierzę, że będą w tych grobach śnili o Polsce. (…) A my musimy zrobić wszystko, żeby ten ich sen o wolnej Polsce był spokojny, by nie zmącił go żaden koszmar – dodał dr Jarosław Szarek, podkreślając, że “ich tułaczy los dobiegł końca”.

 

/Telewizja Republika/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!