Wiadomości

Uroczystości z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Warszawie z udziałem prezydentów 5 państw odbędą się dziś obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy w uroczystościach będą uczestniczyć prezydenci Litwy – Gitanas Nauseda, Łotwy – Egils Levits, Estonii – Kersti Kaljulaid oraz Ukrainy – Wołodymr Zełenski.

Już wczoraj wizytę w Warszawie rozpoczęła litewska para prezydencka. O 9.00 obaj prezydenci pojawią się w Sejmie. „Będzie to święto Polski i Litwy, czego świadectwem jest wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej oraz Sejmu Republiki Litewskiej połączone z wystąpieniami prezydentów obu państw” – zapowiedział prezydencki minister Wojciech Kolarski.

Następnie przywódcy Polski, Litwy i Łotwy będą uczestniczyć we mszy świętej w archikatedrze warszawskiej. Uroczystości z udziałem prezydentów pięciu państw naszego regionu rozpoczną się w południe na Zamku Królewskim.

„Prezydenci z naszego regionu będą wspólnie debatować o tym, jak nasze dziedzictwo wpływa na budowanie dzisiaj relacji w regionie i jak pomaga razem kształtować przyszłość Europy” – powiedział minister Wojciech Kolarski. Przywódcy przyjmą też wspólną deklarację z okazji 230-lecia Konstytucji 3 maja.

Po południu przewidziano ponadto dwustronne spotkania prezydenta Dudy z prezydentami Łotwy i Ukrainy. Jutro Andrzej Duda przyjmie w Pałacu Prezydenckim prezydent Estonii Kersti Kaljulaid.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!