Wiadomości

Uroczystości Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Do polecenia się opiece Matki Bożej, także w kontekście współczesnych problemów Polski i całej Europy, wezwał w sobotę podczas uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Salvatore Pennacchio.

Wiernym w Polsce przekazał pozdrowienia papieża Franciszka.

Suma pontyfikalna, której przewodniczył ks. abp Salvatore Pennacchio, była głównym punktem sobotnich uroczystości na Jasnej Górze. Zgromadziła ona po jasnogórskim Szczytem tysiące wiernych.

„Zanieście do swoich domów i wspólnot serdeczne pozdrowienie od papieża Franciszka, który niestrudzenie powierza się modlitwom wiernych. Tu, w Częstochowie, szczególnie polećmy się opiece Matki Bożej także w kontekście tego wszystkiego, co Europa i Polska przeżywają w tym czasie” – powiedział nuncjusz w homilii.

Przypomniał, że papież Franciszek który przed czterema laty przyjechał do Polski na Światowe Dni Młodzieży, odwiedził wtedy także Jasną Górę. Ks. abp Salvatore Pennacchio powiedział, że bardzo ceni częstochowskie sanktuarium – „duchową stolicę Polski”, dlatego cieszy się, że może przewodniczyć Mszy św. podczas święta Wniebowzięcia NMP. Przypomniał, że właśnie Matce Bożej Częstochowskiej zawierzył swoją posługę w Polsce.

„Każde święto jest czasem łaski i tylko wtedy radość ze święta będzie pełna, jeśli przygotujemy swoje serca na przyjęcie tej łaski. Radość, która nie idzie w parze z łaską doświadczaną w sercu może stać się pustą radością. Radość, której towarzyszy oświadczenia łaski staje się ukojeniem dla duszy” – przekonywał w homilii nuncjusz.

Pielgrzymów zgromadzonych na jasnogórskich błoniach powitał generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski.

„Choć niejednokrotnie mroczne chmury gromadzą się na horyzoncie, a pewne wydarzenia w życiu ludzkim wydają się niezrozumiałe, nie możemy tracić nigdy ufności i pokoju” – przekonywał, dodając, że sobotnia uroczystość jest zachętą do zwierzenia Maryi.

O. Arnold Chrapkowski nawiązał też do 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, która – jak mówił – była „szczególnym znakiem tej matczynej opieki”. Do bitwy nawiązywał jeden z trzymanych przez wiernych transparentów.

„Dzięki Ci Matko za Cud nad Wisłą” – napisano na nim.

Także dziś – przekonywał generał – zagraża nam wiele niebezpieczeństw fizycznych i duchowych, do których zaliczył m.in. brak pokoju na świecie, niszczenie chrześcijańskich fundamentów cywilizacji i lęk wywołany pandemią koronawirusa. Wezwał do modlitwy o „przemianę naszych serc”.

W trakcie sumy Akt Zawierzenia Polski Najświętszemu Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Królowej Polski odczytał metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo. Akt jest nawiązaniem do słów polskich biskupów sprzed stu lat, sformułowanych w obliczu nawały bolszewickiej.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!