Wiadomości

Uroczystości w Ossowie upamiętniające zwycięstwo nad bolszewikami

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na Cmentarzu Bohaterów 1920 roku w Ossowie rozpoczęły się obchody 98. rocznicy Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą. Uroczystości zainaugurowała msza święta w kaplicy, której przewodniczył ks. bp Romuald Kamiński. Biskup warszawsko-praski podkreślił, że zwycięstwo w tej ważnej bitwie trzeba postrzegać przez pryzmat głębokiej wiary.

Po mszy rozpoczęło się widowisko plenerowe „Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku”, po którym zaplanowano piknik historyczny.

Zwycięska dla Polaków Bitwa Warszawska, decydująca o losach wojny polsko–bolszewickiej, została stoczona między 13 a 25 sierpnia 1920 roku. Przełom w bitwie o stolicę nastąpił 16 sierpnia, gdy wojska polskie, dowodzone przez Józefa Piłsudskiego, uderzyły na Armię Czerwoną pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego. To zwycięstwo na blisko 20 lat zapewniło naszemu krajowi niepodległość i równocześnie uchroniło Europę od ataku bolszewików.

Symbolem bitwy stał się młody ksiądz Ignacy Skorupka, kapelan Armii Ochotniczej, który w czasie walk towarzyszył żołnierzom swojego pułku. Zginął, udzielając ostatniego namaszczenia ciężko rannemu żołnierzowi.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!