Felietony

Uroczystości pogrzebowe w Jaworniku Ruskim

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pomimo upływu lat od zakończenia walk polskiego narodu z niszczycielską ideologią nazizmu Polska do dnia dzisiejszego nie ma uporządkowanej tej karty swojej historii szczególnie jeśli chodzi o ofiary band UPA z okresu 1945-1947 roku.

W tym tygodniu (29 lipca br.) w Jaworniku Ruskim odbyły się uroczystości pogrzebowe bestialsko zamordowanych 14 polskich żołnierzy – obrońców cywilnej ludności przed bandami UPA, które terroryzowały obszary południowo-wschodniej Polski  po 1945 roku.

Żołnierze zostali pojmani przez bandy ukraińskie 24 lipca 1946 r. w Jaworniku Ruskim na rozkaz dowódcy sotni Włodzimierza Szczygielskiego ps. „Burłaka” i przekazani żandarmerii pod dowództwem Mychajło Dudy ps. „Hromenko”. Po brutalnym przesłuchaniu, które było normą stosowaną przez lata wobec Polaków przez bandy UPA  zostali oni zastrzeleni. Udało się podczas prac ekshumacyjnych ustalić tożsamość kilku polskich żołnierzy.

Po zakończeniu walk z nazistowskimi Niemcami polskie społeczeństwo, które walczyło o swoją suwerenność i wolność przeciwko komunizmowi posiadał również wspólnego wroga – który łączył wszystkich – brutalnych kolaborantów nazistowskich mających niewinna polską krew na rękach przelaną na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej mianowicie bandy UPA. One to starając się doprowadzić do oderwania kolejnych terenów od Polski pojałtańskiej przez miesiące prowadziły terrorystyczną działalność na terenie południowo-wschodniej Polski dopuszczając się gwałtów i morderstw na polskiej ludności.

Warto zwrócić uwagę, że wśród pochowanych w Jaworniku Ruskim znajdują się polscy żołnierze, którzy pochodzili z rożnych stron Polski a zostali wysłani na teren walk z bandami UPA w wyniku przymusowego poboru do wojska. Dlatego też takie wydarzenia są istotne dla przywracania polskiej pamięci historycznej i stanowią pierwszy etap przywrócenia usuniętej skandalicznej sytuacji tablicy upamiętniającej polskich żołnierzy, którzy ratowali polską ludność cywilną z Birczy z Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie[1].

Krzysztof Żabierek

[1]https://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/isakowicz-zaleski/komentarze/news-usunieto-obroncow-birczy-z-grobu-nieznanego-zolnierza-zenada,nId,2464149#crp_state=1 aktualizacja 31.07.2022 r.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!