Wiadomości

Uroczystości pogrzebowe przywódców Powstania Styczniowego na Litwie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Wilnie odbyła się ceremonia ponownego pochówku powstańców styczniowych – w tym Zygmunta Sierakowskiego i Wincentego Konstantego Kalinowskiego.

Trumny ze szczątkami poległych zostały przeniesione w uroczystym przemarszu do Katedry Wileńskiej. W uroczystościach biorą udział prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz politycy z Litwy, Białorusi, Ukrainy i Łotwy.

Szczątki powstańców zostały odnalezione przypadkowo, w 2017 r. Po ulewnych opadach deszczu zaczęły osuwać się zbocza Góry Zamkowej. Prezydent Litwy Gitanas Nauseda mówił na konferencji prasowej, że góra „zapłakała nad losem walczących o niepodległość”.

W Wilnie prawdopodobnie znaleziono szczątki Zygmunta Sierakowskiego, dowódcy Powstania Styczniowego na Żmudzi

Powstańcy zostali tam pochowani w 1863 i 1864 r., po straceniu z rozkazu władz carskich. Pochówek odbył się w tajemnicy przed rodzinami zamordowanych. Mimo tego kolejne pokolenia wilnian wiedziały o znaczeniu tego miejsca.

Badania archeologiczne wykazały, że odnalezione w 2017 r. szczątki należą do straconych przez Rosjan na wileńskim placu Łukiskim powstańców styczniowych. Egzekucji z rozkazu generał-gubernatora Michaiła Murawjowa dokonywano od czerwca 1863 do marca 1864 r. Powieszonych bądź rozstrzelanych powstańców carscy żołnierze chowali potajemnie na zboczu Góry Zamkowej.

Wśród 20 odnalezionych ciał zidentyfikowano m.in. szczątki przywódców powstania na ziemiach byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego – Zygmunta Sierakowskiego i Wincentego Konstantego Kalinowskiego.

– Wśród wilnian to było wiadomo, że tam gdzieś na Górze Zamkowej – powiedział Polskiemu Radiu Jarosław Wołkonowski.

W południe w Katedrze Wileńskiej odprawiona została msza święta w intencji zabitych Powstańców Styczniowych, po niej trumny ze szczątkami powstańców zostały w procesji przeniesione na cmentarz na Rossie. Zabrzmią dzwony wileńskich kościołów, a jednocześnie – dzwon Zygmunt w Krakowie.

W procesji wzięli udział prezydenci Polski Litwy. Według Andrzeja Dudy, będzie to historyczny moment. – Te obrazy, które będzie można zobaczyć (dziś – red.), to obrazy, których w ciągu ostatnich dziesięcioleci nie oglądano – mówił prezydent Duda.

W uroczystościach biorą udział również wicepremierzy Ukrainy oraz Białorusi i minister kultury Łotwy.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!