Wiadomości

Uroczystości pogrzebowe premiera Jana Olszewskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Trumna z ciałem byłego premiera Jana Olszewskiego została wyprowadzona z Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i przeniesiona uroczyście do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

W Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej od soboty wieczorem odbywało się czuwanie przy trumnie Jana Olszewskiego. Po godz. 11 rozpoczęła się msza pogrzebowa w archikatedrze. Przewodniczy jej biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha.

W eucharystii udział biorą przedstawiciele władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą.

„W osobie i życiu śp. Jana Olszewskiego – jak w soczewce – skupiło się wszystko to, co polskie, wszystko to, co patriotyczne i demokratyczne” – napisał w liście kondolencyjnym odczytanym podczas mszy żałobnej przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

Podkreślił w nim również, że w osobie byłego premiera Jana Olszewskiego skupiało się również to wszystko, co „budowało silną i niepodległą Rzeczpospolitą, wszystko to, dzięki czemu naszej ojczyźnie udawało się wielokrotnie i skutecznie przeciwstawiać przygniatającej tyranii zła i powstawać z upadku”.

W ocenie przewodniczącego KEP, gdy dziś, „wielu odnosząc się z pogardą do innych sięga po wszelkie sposoby, aby zabić w sobie resztki honoru i godności, a ojczyznę położyć w zastaw własnych interesów i nieuporządkowanych prywatnych ambicji, śp. Jan Olszewski jawi się jako prawdziwy symbol, człowiek wiary i solidarności, mąż stanu i polski patriota, człowiek odwagi, prawdy i uczciwości”.

„Odszedł do Pana wielki człowiek, powszechnie uznawany mecenas, kompetentny i propaństwowy polityk, a ostatnio słuchany komentator życia społecznego i politycznego” – napisał metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w liście kondolencyjnym odczytanym podczas mszy.

„Był człowiekiem wiary i Kościoła. Człowiekiem jasnych i konsekwentnych przekonań i poglądów” – podkreślił metropolita warszawski.

„Jestem głęboko przekonany, że Jan Olszewski już teraz modli się by Matka Najświętsza pukała do serc Polek i Polaków, by wyrzekli się złych postaw; nigdy nie można nawet pomyśleć o tym, aby Polska walczyła z Polską” – powiedział w homilii bp Antoni Dydycz.

Duchowny mówił o rodzinnych korzeniach Jana Olszewskiego, jego dzieciństwie i młodości, wojennych losach i późniejszej działalności, aż do ostatnich lat życia. Wskazał, że w roku 1995 Jan Olszewski założył Ruch Odbudowy Polski.

„Będzie kandydował na prezydenta Rzeczypospolitej po pierwszym pięcioleciu Aleksandra Kwaśniewskiego, jednakże tuż przed wyborami zrezygnował. Przy prezydencie Lechu Kaczyńskim pełni funkcję doradcy, a 3 maja 2009 r. zostanie odznaczony Orderem Orła Białego” – wyliczał bp Dydycz.

Jak stwierdził – „jest głęboko przekonany, że zmarły już teraz modli się wespół ze św. Janem Pawłem II, z bł. ks. Jerzym Popiełuszko, upraszczając Matkę Najświętszą, aby pukała do serc Polek i Polaków, iżby wyrzekli się takich postaw, a zwłaszcza gorszych jeszcze praktyk”. Między godz. 13 a 13.30 kondukt pogrzebowy przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie b. premiera pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy oraz działacze antykomunistycznej opozycji.

Ciało zmarłego Jana Olszewskiego zostanie przewiezione na lawecie wojskowej w asyście szwadronu reprezentacyjnego i policji, kondukt przejdzie na cmentarz wojskowy na Powązkach.

Jan Olszewski zmarł w ub. czwartek w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!