Wiadomości

Uroczystości na 100-lecie odzyskania niepodległości w Ziemi Dobrzyńskiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W ten weekend na terenie całej Polski odbędą się liczne uroczystości powiązane z upamiętnieniem 100-lecia zwycięskiej walki z Armią Czerwoną. Pragniemy Państwa zaprosić na jedną z takich uroczystości na terenie ziemi dobrzyńskiej.

Kiedy kończyła się walka u bram Warszawy na północnym odcinku frontu, wciąż sytuacja militarna była nie rozstrzygnięta. Po zdobyciu Mławy przez Armię Czerwoną, ziemie leżące między górną Wkrą, Drwęcą oraz Dolną Wisłą były praktycznie bezbronne. Wynikało to z przygotowań oddziałów 5 Armii generała Sikorskiego do działań zaczepnych. Jedynie wielka wola obrony rodzinnych stron, połączona z wiarą w zwycięstwo przyczyniły się do udaremnienia przerzucenia oddziałów Armii Czerwonej przez Wisłę. Wysiłek ten strona polska okupiła licznymi stratami. Obecnie, po 100 latach od tych wydarzeń, współcześni mieszkańcy pamiętają o czynie swoich przodków.

Uroczystości odbędą się 16 sierpnia br. Na samym początku o godzinie 14 odbędzie się Msza Święta koncelebrowana w kościele W.N.M.P Ojców Karmelitów w Oborach w intencji poległych w latach 1919-1920. Następnie zebrani złożą kwiaty na Kalwarii Oborskiej na grobie zamordowanego przez czerwonoarmistów właściciela Ugoszcza – Antoniego Borzewskiego. W planie obchodów przewidziane jest odsłonięcie Głazu Pamięci.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!