Wiadomości

UOKiK wydał warunkową zgodę na połączenie PGNiG i PKN Orlen

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezes UOKiK zgodził się na warunkowe przejęcie PGNiG przez PKN Orlen – podały spółki. Warunkiem transakcji jest wyzbycie się kontroli PGNiG nad Gas Storage Poland – operatorem magazynów gazu.

Decyzja przewiduje także obowiązek zawarcia lub utrzymania z Gas Storage Poland umowy powierzającej obowiązki operatora systemu magazynowania po wyzbyciu się kontroli nad tą spółką – poinformowały też spółki.

Dodano, że na realizację środka zaradczego PKN Orlen i PGNiG mają 12 miesięcy od momentu dokonania koncentracji.

„Wyznaczony przez Prezesa UOKiK środek zaradczy dla przejęcia zobowiązuje do zbycia na rzecz niezależnego inwestora kontroli nad spółką Gas Storage Poland oraz zawarcia przez połączony podmiot co najmniej 10-letniej umowy powierzającej Gas Storage Poland lub jej następcy prawnemu pełnienie obowiązków operatora systemu magazynowania paliw gazowych (OSMG)” – podały PGNiG i PKN Orlen.

Obecnie magazyny gazu są własnością PGNiG, a operatorem tych magazynów jest spółka Gas Storage Poland, należąca do Grupy Kapitałowej PGNiG.

„Jeszcze w tym roku PKN Orlen połączy się z PGNiG. Pozyskana przez nas zgoda UOKiK otwiera drogę do integracji obu firm. W obecnej sytuacji widać wyraźnie, jak ważne są działania wzmacniające bezpieczeństwo i przyspieszające transformację energetyczną Polski i regionu” – skomentował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!