Wiadomości

Unia Europejska rzuca wyzwanie Stanom Zjednoczonym

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Decyzja Unii Europejskiej o przyznaniu Iranowi 20,7 mln dolarów (18 mln euro) pomocy rozwojowej daje „niewłaściwe przesłanie w niewłaściwym momencie” – przekonywał wysoki rangą urzędnik administracji USA. – Więcej pieniędzy w rękach ajatollaha oznacza więcej pieniędzy na przeprowadzanie zabójstw w europejskich krajach – stwierdził.

– Pomoc zagraniczna od europejskich podatników utrwala zdolność reżimu do zaniedbywania potrzeb swoich obywateli i tłumi sensowne zmiany strategii – powiedział w oświadczeniu Brian Hook specjalny przedstawiciel USA ds. Iranu. Dodał, że poprzez tę decyzję „wysłano niewłaściwą wiadomość w nieodpowiednim momencie”.

KE poinformowała w czwartek o przeznaczeniu pierwszego pakietu środków – 18 mln euro – na projekty, które mają wesprzeć rozwój społeczno-gospodarczy Iranu. Środki te mają pomóc skompensować wpływ amerykańskich sankcji nałożonych na Teheran, z którymi UE się nie zgadza.

„Od czasu odnowienia stosunków między UE a Iranem, dzięki porozumieniu nuklearnemu, w wielu sektorach rozwinęła się współpraca. Zobowiązujemy się ją podtrzymywać, a ten nowy pakiet ma pogłębiać stosunki gospodarcze i sektorowe w obszarach, które przynoszą bezpośrednie korzyści naszym obywatelom” – stwierdziła w oświadczeniu szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Czwartkowa decyzja wpisuje się w szersze unijne działania, których celem jest utrzymanie Teheranu w porozumieniu nuklearnym, mimo decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o wyjściu jego kraju z układu podpisanego w 2015 roku z sześcioma mocarstwami (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy). 8 sierpnia weszły w życie amerykańskie sankcje, dotyczące m.in. sektora motoryzacyjnego, dostępu do amerykańskiej waluty oraz handlu metalami i węglem; 4 listopada mają zostać przywrócone restrykcje dotyczące m.in. sektora energetycznego Iranu i bankowości.

Wartość szerszego pakietu środków unijnych dla Iranu ma wynosić 50 mln euro. – Przez te środki UE demonstruje swoje wsparcie dla narodu irańskiego i jego pokojowego i zrównoważonego rozwoju. Zachęca też do większego zaangażowania wszystkich podmiotów w Iranie, a zwłaszcza w sektorze prywatnym – podkreślił komisarz ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju Neven Mimica.

Takie zapewnienia to jednak za mało dla globalnych korporacji, które wycofują się z Iranu. Najgłośniejszym przykładem jest francuski Total, który zdecydował, że nie ukończy dużego projektu gazowego w tym kraju, rozpoczętego w lipcu 2017 roku, chyba że USA uchylą swe sankcje wtórne.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!