Wiadomości

Unia Europejska może nałożyć sankcje na Iran za dostarczanie Rosjanom dronów-kamikadze

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Iran zaprzecza, że dostarcza rosyjskiej armii drony Shahed-136, ale przeczą temu fakty. Ukraińskie miasta są regularnie atakowane z użyciem tych dronów, co może spotkać się z reakcją Unii Europejskiej. Ukraińskie dowództwo operacyjne poinformowało, że rosyjskie wojska otrzymały od 300 do kilku tysięcy dronów-kamikadzie wyprodukowanych w Iranie.

Ukraińskie miasta są w ostatnich tygodniach atakowane przez irańskie drony Shahed-136. Iran zaprzecza dostarczaniu dronów do Rosji, a Kreml tego nie skomentował.

W poniedziałek europejscy ministrowie spraw zagranicznych będą rozmawiać o sprzedaży irańskich dronów Rosji. Niewykluczone, że odpowiedzią na współpracę Iranu z Rosją będzie nałożenie sankcji – informuje Reuters, powołując się na informacje uzyskane od dyplomatów.

– Rosyjskie wojska otrzymały od 300 do kilku tysięcy dronów-kamikadze wyprodukowanych w Iranie; przy pomocy tych maszyn przeprowadzane są ataki na cele oddalone o maksymalnie tysiąc kilometrów – poinformowała w czwartek rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk.

W poniedziałek dyplomaci mogą zadecydować o nałożeniu zakazu podróżowania i zamrożeniu aktywów około 15 Irańczyków biorących udział w tłumieniu demonstracji, które rozpoczęły się w zeszłym miesiącu po śmierci 22-letniego Mahsy Amini, która została śmiertelnie pobita przez policję. Od tego czasu w Iranie regularnie odbywają się protesty, w których przede wszystkim młodzi ludzie domagają się obalenia ustroju panującego od 1979 r., czyli powołania Islamskiej Republiki Iranu.

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!