Putin przejmie zagraniczne samoloty?
Wiadomości

Unia Europejska dogadała się z Rosją w sprawie Kaliningradu?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Unia Europejska i Rosja uzgodniły rozwiązanie ws. tranzytu towarów do obwodu kaliningradzkiego – pisze “Izwiestia”, powołując się na wysoko postawione źródła w Moskwie.

Agencja RIA Novosti, powołując się na rosyjską gazetę, podaje, że “Bruksela dostarczyła dokument, który w pełni usatysfakcjonował Moskwę” w sprawie rozwiązania sytuacji w Kaliningradzie. 17 czerwca obwód został odcięty od części przewozów towarowych z Rosji kontynentalnej przez Litwę na mocy sankcji nałożonych przez Unię Europejską.

W dokumencie, na który powołuje się “Izwiestia”, napisano, że nie można ograniczyć przepływu towarów między podmiotami składowymi Rosji. To oznacza, że wszystkie towary trafiające do regionu zostaną usunięte jako wyjątek z listy sankcyjnej. Mowa zarówno o tranzycie kolejowym, jak i drogowym.

Pod koniec czerwca agencja Reutera, powołując się na dwa źródła zaznajomione ze sprawą, podała, że europejscy urzędnicy prowadzą negocjacje z Litwą, by rozładować napięcia z Rosją w sprawie Kaliningradu.

Według Reutera, Bruksela – przy wsparciu Niemiec – negocjuje wyłączenie Kaliningradu spod reżimu sankcji i przygotowuje drogę do porozumienia, które mogłoby zostać podpisane na początku lipca, jeśli Litwa wycofa swoje zastrzeżenia.

Rosjanie od kilku tygodni grożą Litwinom odwetem, choć władze w Wilnie tłumaczą, że nie wprowadziły żadnych jednostronnych ani dodatkowych ograniczeń, a jedynie “konsekwentnie stosują unijne sankcje”. Prezydent Litwy Gitanas Nauseda oświadczył, że jego kraj jest gotowy na każde działanie odwetowe ze strony Rosji, w tym na odłączenie Litwy od wspólnej sieci energetycznej.

Z kolei szef dyplomacji UE Joseph Borell stwierdził, że “nie ma blokady Kaliningradu”, a tranzyt lądowy pasażerów i towarów jest kontynuowany. Dodał, że zakaz dotyczy tylko towarów znajdujących się na unijnej liście sankcyjnej.

Królewiec został w 1946 r. przemianowany na Kaliningrad na cześć bolszewickiego i sowieckiego aparatczyka Michaiła Kalinina, który współodpowiada za zbrodnię katyńską.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!