Felietony

Ulicę z czasów rzymskich odkryto w centrum Płowdiw w Bułgarii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Podczas wykopalisk w centrum miasta Płowdiw w środkowej Bułgarii archeolodzy odsłonili brukowaną ulicę z czasów rzymskich – informuje serwis internetowy Sofia Globe.

Naukowcy prowadzą w Płowdiw prace wykopaliskowe w związku z planowaną przebudową Placu Głównego w centrum miasta, które znajduje się w miejscu zabudowy z okresu rzymskiego.

W 46 roku Rzymianie zajęli miasto noszące od połowy IV wieku p.n.e. nazwę Filipopolis i przemianowali je na Trimontium. Po rozbudowie miasto stało się głównym ośrodkiem rzymskiej prowincji Tracja.

Archeolodzy odkryli odcinek ulicy zbudowanej przez Rzymian prawdopodobnie w połowie III wieku, krzyżującej się z inną rzymską ulicą, której pozostałości odsłonięto w latach 80-tych XX wieku.

Jak poinformowała archeolog Maja Martinowa, odkryta ulica prowadziła do agory, starożytnego rynku w Trimontium, gdzie w czasach rzymskich skupiała się znaczna część działalności handlowej w mieście. Powierzchnia ulicy pokryta była kamieniami ze skał sjenitowych, pozyskiwanych ze wzgórz otaczających miasto.

Podczas wykopalisk naukowcy odkryli też ceramiczne rury oraz pozostałości starożytnego systemu kanalizacyjnego, który odprowadzał ścieki z ulicy.

Nowe znaleziska uzupełniają obraz starożytnego systemu ulic w Trimontium i będą eksponowane wraz z pozostałościami kolumn i fasadami rzymskich budowli po zakończeniu rekonstrukcji placu.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!