Wiadomości

Ulicami Wilna przejdzie dziś Wielki Marsz Polaków

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ulicami Wilna po raz kolejny przejdzie dziś Wielki Marsz Polaków. Wydarzenie wpisuje się w Dzień Polonii i Polaków za Granicą, święto Konstytucji 3 maja oraz 30–lecie Związku Polaków na Litwie.

Uczestnicy Marszu wyruszą z Placu Niepodległości, gdzie mieści się Parlament Republiki Litewskiej. Następnie przejdą przez Plac Katedralny do Ostrej Bramy. Tam w samo południe przed cudownym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej sprawowana będzie Msza św. Organizatorzy spodziewają się, że w wydarzeniu weźmie udział ponad tysiąc osób.

Poseł Rita Tomaszun, przewodnicząca Polskiej Frakcji w Parlamencie Republiki Litewskiej, wskazała, że marsz to Święto Polskości na Litwie.

– To tradycyjny przemarsz organizowany przez Związek Polaków na Litwie, największej organizacji społecznej w naszym kraju. Przemaszerujemy od parlamentu Litwy ulicami Wilna do stóp Matki Bożej, do Ostrej Bramy, gdzie będziemy mieli Mszę św. w intencji naszej polskiej macierzy, w intencji nas Polaków w Wilnie, ale w myślach będziemy modlić się za wszystkich Polaków na całym świecie – powiedziała Rita Tomaszun.

Polacy są najliczniejszą mniejszością narodową na Litwie. Według statystyk liczy ona ponad 160 tys. osób. Mieszkają głównie w Wilnie i w zwartym osadnictwie, m.in. w rejonach wileńskim i trockim. Zrzesza ich Związek Polaków na Litwie.

/Radio Maryja.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!