Wiadomości

Ulicami Warszawy i Szczecina przejdą dziś Marsze dla Życia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ulicami Szczecina po raz 16. przejdzie dziś Marsz dla Życia. Podobna manifestacja odbędzie się dziś także w Warszawie.

W tym roku noszącej miano największej w Polsce manifestacji w obronie życia, planowanej dziś w Szczecinie, towarzyszyć będzie hasło: „Piękni od poczęcia”. Marsz rozpocznie się tradycyjnie na Jasnych Błoniach. O godz. 15.00 jego uczestnicy wyruszą w kierunku bazyliki archikatedralnej.

Ks. Tomasz Kancelarczyk, szef Fundacji Małych Stópek, zaznaczył, że tegoroczna manifestacja w Szczecinie będzie wyjątkowa.

– Mamy wyjątkowy rok 100-lecia odzyskania niepodległości. Młodzi obrońcy życia, w związku z rocznicą, poniosą stu metrową biało-czerwoną flagę o sześciu metrach szerokości. Obrona życia jest też wyrazem naszego patriotyzmu. Przypominam tutaj słowa św. Jana Pawła II: „naród, który zabija swoje dzieci jest narodem bez przyszłości”, dlatego też patrioci zabiegają, aby obrona życia była czymś, co rzeczywiście funkcjonuje w naszym państwie. Podczas marszu poniesiemy na dwustu metrowym materiale przepisany dokument Papieża Franciszka „Laudato si”. Przyjęło się, że jest to dokument o ekologii, ale mówiąc o ekologii, nie możemy nie mówić o obronie życia – powiedział ks. Kancelarczyk.

W trakcie Marszu dla Życia w Szczecinie zbierane będą pieluchy dla podopiecznych Domu Samotnej Matki w Poczerninie.

W Warszawie odbędzie się natomiast 13. Marsz Świętości Życia. To manifest w obronie prawa do życia każdego człowieka – zapowiadają organizatorzy. Manifestację poprzedzi Eucharystia o godz. 11.00 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. Myślą przewodnią tegorocznego marszu jest możliwość adopcji – chodzi o przypomnienie tej alternatywy.

Niewątpliwie manifestacja pro-life pełni też funkcję edukacyjną dla dzieci i młodzieży – podkreśliła Anna Wojtas z biura prasowego archidiecezji warszawskiej.

– To widać, jak przez Krakowskie Przedmieście, z Placu Zamkowego do bazyliki św. Krzyża, przez główny deptak Warszawy maszerują szczęśliwe rodziny z balonikami, szczęśliwi, uśmiechnięci ludzie, wspierając ważny temat. Ci, którzy siedzą w ogródkach kawiarnianych przyglądają się ze zdumieniem. Dzieci pytają: „Mamo, a co to się dzieje?”. To jest też pretekst do rozmowy. Czasami ktoś się przyłącza, bo nagle odkrywa, że coś ważnego się dzieje. Bywają też zagraniczni turyści, którzy z zainteresowaniem filmują, bo czegoś takiego jeszcze nie widzieli – wskazała Anna Wojtas.

Jak co roku odbędzie się także zbiórka artykułów dla niemowląt, które zostaną przekazane do Domu Samotnej Matki w Zielonce i Chyliczkach.

Marsze nawiązują do Dnia Świętości Życia obchodzonego 25 marca. Kościół w Polsce ustanowił ten dzień w odpowiedzi na apel papieża Jana Pawła II, zawarty w encyklice „Evangelium Vitae”.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!