Wiadomości

Ulicami stolicy przeszedł VIII Warszawski Marsz Rotmistrza Witolda Pileckiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Warszawie odbyły się dziś uroczystości upamiętniające 117. rocznicę urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego. Rozpoczęto je uroczystą mszą świętą w Archikatedrze św Jana.

– Historia rotmistrza Witolda Pileckiego jest jak szczepionka dla duszy – mówił ksiądz Michał Garbecki. Podczas uroczystej mszy poprzedzającej Marsz Rotmistrza Witolda Pileckiego modlono się w intencji Ojczyzny i zamordowanego przez komunistów żołnierza Armii Krajowej.

Spod świątyni wyruszył Marsz Pamięci, który zakończył się pod pomnikiem upamiętniającym Rotmistrza Witolda Pileckiego przy Al. Wojska Polskiego 40.

Witold Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej oraz żołnierzem Armii Krajowej. Na ochotnika dał się złapać w Warszawie, aby dostać się do obozu w Auschwitz. Utworzył tam siatkę konspiracyjną. Jest autorem pierwszych na świecie raportów o Holokauście tzw. Raportów Pileckiego. Uciekł z Auschwitz. Walczył w Powstaniu Warszawskim, później służył w Armii Andersa. Wrócił do Polski, aby działać w podziemiu antykomunistycznym. Oskarżony i skazany przez władze Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948 roku. Jego ciała do dziś nie odnaleziono. Wyrok skazujący Pileckiego został unieważniony w 1990 roku. 30 lipca 2006 roku został odznaczony pośmiertnie przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!